Ana Fissür

Halk arasında makat çatlağı veya makat yırtığı isimleri ile bilinen durumdur. Şiddetli makat ağrısı ve pembe renkli kanama en sık bulglardır.Tuvalete gitmek hastalar için ızdırap halini alır. Hastalar ağrı nedeniyle tuvalete gitmeye korkar ve tuvalet ihtiyaçlarını ertelerler. Bu durum gaitanın sertleşmesine ve şikayetlerin daha da artmasına neden olur. Bu kısır döngü hastanın günlük yaşam kalitesini bozmaya başlar. Hastalar yemek yemeye bile korkar hale gelirler. Şiddetli makat ağrısı ve pembe renkli kanama en sık bulgulardır.

Anal bölgede (makatta) oluşan yırtıklar akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Katıldığım TV Programları

Akut Anal Fissür

Anal fissürün erken dönemidir ve hastalar bu dönemde başvurduğunda genellikle ameliyatsız tedavi edilebilirler.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür hemoroid ile çok karıştırılsa da farklı bir hastalıktır ve tedavisi de tamamen farklıdır. Anal fissürün ana belirtisi makatta dışkılama sırasında şiddetli ağrı ve makatta yırtılma hissidir. Ayrıca makatta darlık varmış hissi oluşabilir. Bu ağrı zaman zaman dayanılmaz hale gelip, kişinin tuvalete gitmekten korkmasına neden olabilir. Fissür derinleşirse az ya da çok miktarda kanama şikayeti oluşabilir.

Çetin Altunal Ödül

Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Direkt iletişime geçmek için;
Tel : +90 (212) 706 87 97
Mail : [email protected]

Anal Fissürün Nedenleri Nelerdir?

Anal fissürün ana nedeni kabızlık ya da ishaldir. Özellikle kabızlığa bağlı, sert dışkının makat çıkışındaki mukoza adını verdiğimiz tabakayı yırtması sonucu oluşur. Makat bölgesini aşırı derecede temizlemekte riski arttırır. 

Anal Fissür Tanısı Nasıl Konulur?

Anal fissür tanısı basit ve ağrısız bir makat muayenesiyle kolaylıkla konulabilir. Tedavi aşaması da deneyimli bir cerrah tarafından kolaylıkla yapılabilir.

Akut Anal Fissür Tedavisi

 • Gaita yumuşatıcılar
 • Oturma Banyosu
 • Lokal etkili kremler ve fitiller
 • Lifli Beslenme

Akut dönemde hastaların büyük çoğunluğu bu şekilde tedavi edilebilmektedir.

Bilgi Al

  Kronik Anal Fissür

  Anal fissürün geç dönemidir. Yırtık, spazm ve iskemi kısır döngüsü içinde günlük hayat kalitesini bozan ve medikal tedaviden fayda görmeyen durumdur.

  Kronik Anal Fissür Tedavisi

  Botoks Tedavisi: Anal fissür tedavisinde cerrahiye alternatif olarak kullanılan bir yöntem olup, literatürlerde % 50 başarı oranına sahiptir. Botoksun etki süresinin geçici olması da önemli bir etmendir.

  Kapalı Anal Fissür Ameliyatı: Lateral internal sfinkterotomi adı verilen ve oldukça yüz güldürücü sonuçları olan bir yöntemdir. Bölge anatomisine hakim ve tecrübeli cerrahlar tarafından yapıldığında sorun % 95 sona erecektir.

  Bu kadar mıydı?

  Tecrübelerimiz göstermiştir ki, hastalar bu cerrahiden çok korkar. Fakat cerrahi ve sonrası o kadar konforlu geçer ki, ameliyat sonrası bize kurdukları ilk cümle “Bu kadar mıydı?” olur.