Safra kesesi karaciğer alt komşuluğunda ve karaciğere yapışık bir organdır. Safra kesesinin asıl görevi karaciğer tarafından yapılan safrayı depolamaktır. Safra kesesinin birçok hastalığı mevcut olup en sık rastlananlar safra kesesi taşı ve safra kesesi polibidir.

Safra Kesesi Taşı

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşları, safra kesesinin en sık rastlanan hastalığıdır. Safra, karaciğer tarafından yapılıp ince bağırsağa doğru akarken safra kesesinde birikir. Gerektiğinde safra kesesi kasılıp, yemeğin sindirimi için oniki parmak bağırsağına doğru safranın akmasını sağlar. Safra kesesinde biriken safranın yapısını oluşturan maddelerden bazılarının artması veya azalması tortular oluşup, safra kesesinde çökerek taş oluşumuna neden olabilir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Yağlı, yumurtalı ya da kızartma ağırlıklı beslenme sonrası oluşan hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, karın sağ üst kısmında ağrı, sağ kürek kemiğine ve sırta vuran ağrılar safra kesesi taşına bağlı oluşabilecek belirtilerdir.

Katıldığım TV Programları

Safra Kesesi Taşı Kimlerde Sık Görülür?

 • Kilolu kişilerde
 • Hızlı kilo verenlerde
 • Kadınlarda
 • Kolesterol ilacı kullananlarda
 • Herediter sferositoz hastalarında

Bilgi Al

  Safra Kesesi Taşları İlaçla Tedavi Edilir mi?

  Şikayete sebep olan safra kesesi taşlarının tek tedavisi cerrahidir. Safra kesesi taşlarını ilaçla ya da bitkisel yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak hayati tehlikeler oluşturan sonuçlar doğurabilir. Şayet tedavi edilmezlerse safra kesesi taşları birçok sağlık sorununa neden olabilir. Bu sorunlar arasında safra kesesi iltihabı (kolesistit), safra yolları iltihabı (kolanjit), safra kesesi delinmesi, tıkanma sarılığı, pankreas iltihabı (pankreatit), safra kesesi kanseri gibi problemler sayılabilir. Bu problemlerin bazıları ölümcül olabilir.

  Ülkemizde pankreas iltihabının (pankreatit) en sık sebebi safra kesesi taşlarıdır. Yapılan çalışmalar safra kesesi kanseri ile safra kesesi taşları arasında bağlantı olduğunu düşündürmektedir.
  Oluşabilecek sağlık sorunları göz önüne alındığında safra kesesi taşlarına saatli bomba benzetmesi yapmak hiç de yanlış olmaz. Safra kesesi taşı hastaları her an ciddi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

  Safra kesesi taşları tesadüfen yapılan ultrasonografide saptanabileceği gibi, karın sağ üst tarafında şiddetli ağrı, sarılık, sırt ağrısı, şişkinlik, bulantı gibi şikayetler için yapılan tetkiklerde de saptanabilir. Safra kesesi taşı tanısı için altın standart yöntem ultrasonografidir. Safra yollarında problem düşünülen hastalarda bazı biyokimyasal tetkikler, tomografi, MRCP, ERCP gibi ek tetkikler gerekebilir.

  Sağlık sorunu oluşturan safra kesesi taşlarında tek tedavi yöntemi cerrahidir. Safra kesesi ameliyatları deneyimli cerrahlar tarafından % 95 oranında kapalı yöntemle (laparoskopik kolesistektomi) yapılmaktadır. Geçirilen iltihaplar, önceden geçirilmiş ameliyatlar ve anatomik problemler bazı hastalarda bu ameliyatın açık yapılmasına neden olabilir.
  Sessiz kalan ve tesadüfen saptanan safra kesesi taşlarında tedavi konusu tartışmalıdır.

  Bu safra kesesi taşlarının takip edilebileceği yönünde görüşler de vardır. Fakat safra kesesi taşlarının oluşturabileceği problemler ölüme kadar gidebilecek süreçlere zemin hazırladığından, hekim ve hasta cerrahi ya da takip kararını tüm riskleri değerlendirerek beraber vermelidir.

  Çetin Altunal Ödül

  Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

  Direkt iletişime geçmek için;
  Tel : +90 (212) 706 87 97
  Mail : [email protected]

  Safra Kesesi Taşı Bitkisel İlaçlarla Eritilebilir mi?

  Safra kesesi taşlarını eritmeye ya da küçültmeye çalışmak ölümcül problemlere neden olabilir. Safra kesesi taşlarının tek tedavi yöntemi cerrahidir.

  Safra Kesesi Nasıl Alınır?

  Safra kesesi ameliyatı, günümüzde çoğunlukla kapalı (laparoskopik) yapılan bir ameliyattır. Karın ön duvarında 2 adet yaklaşık 1 cm, 2 adet yaklaşık 0,5 cm boyutunda delikten özel aletlerle girilerek safra kesesi alınır.

  Safra Kesesi Taşı Ameliyatı Riskli midir?

  Yaşam boyunca her anın kendine özel riskleri mevcuttur. Safra kesesi ameliyatı da gerek safra kesesinin karaciğere yapışık olması, gerek safra yollarının farklı anatomik varyasyonları, pankreas, mide, oniki parmak bağırsağı, diyafram gibi önemli organlara komşuluğu nedeniyle oldukça özelliklidir. Bu bölgelerin hasar görmesi ya da kanama gibi riskleri mevcuttur. Bölge anatomisine hakim, ehil ellerde yapıldığında komplikasyon riski oldukça düşüktür.

  Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  • Safra yolu yaralanmaları
  • Safra Kaçağı
  • Kanama

  en önemli risklerdir.  

  Safra Kesesi Delinmesi

  Safra kesesi taşları bazen safra kesesi duvarını ciddi şekilde tahriş edip, iltihaplandırarak safra kesesinin delinmesine neden olabilirler. Bu durumda acil ameliyat gerekir.

  Safra Kesesi Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Safra kesesi ameliyatı ortalama 45-60 dakika civarı süren bir cerrahidir. Özellikle geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı yapışıklıklar bu süreyi uzatabilir.

  Safra Kesesi Taşı Tanısı Nasıl Konulur?

  Safra kesesi taşı tanısı konulmasında altın standart yöntem aç karna yapılan ultrasonografidir.

  Safra Kesesi Polibi

  Safra kesesinin iç kısmında oluşan yumuşak doku kitleleridir. Safra kesesi duvarından kese içine doğru uzanım gösterirler.
  Safra kesesi polipleri yapılan safra kesesi ultrasonografisi ile saptanabilirler. Safra kesesi polipli hastaların çoğu takip edilmekle birlikte, bazı polipler safra kesesi kanseri riskini arttırdığından bu riski taşıyan hastalara safra kesesi ameliyatı önerilir.

  Safra Kesesi Polibinde Kimler ameliyat edilmeli?

  • Safra kesesi polip boyutu 10 mm üzerinde
  •  Takiplerde polip boyutunda hızlı artış
  •  Polibin tek olması
  •  Polibin sapsız olması
  •  Hasta yaşının 50 üzerinde olması
  •  Polibe komşu safra kesesi duvarında düzensizlik
  •  Polip ile birlikte bulantı, kusma gibi şikayetlerin mevcut olması

  Bu durumlar riski arttırmaktadır ve mümkünse bu hastalar ameliyat edilmelidirler.

  Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı

  (Laparoskopik Kolesistektomi)

  Günümüzde safra kesesi ameliyatlarının büyük çoğunluğu deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında kapalı olarak gerçekleştirilmektedir.

  Safra kesesi ameliyatlarında sadece safra kesesi taşı ya da safra kesesi polibi değil bütün safra kesesi alınır. Bu safra kesesi ameliyatlarındaki tek alternatiftir. Ameliyatın kapalı ya da açık yapılması bu durumu değiştirmez.

  Kapalı ameliyatlar, yani laparoskopik yöntemle yapılan cerrahiler, büyük kesiklerden elle yapılan karın ameliyatlarının, küçük deliklerden ilerletilen aletlerle yapılmasıdır.

  Kapalı safra kesesi ameliyatının, açık safra kesesi ameliyatına bazı üstünlükleri vardır. Bu üstünlükler; ameliyat izinin daha az olması, ameliyat sonrası ağrının daha az olması, hastanede yatış sürecinin daha kısa olması, işe dönüş zamanının daha kısa olması. Bu üstünlükler değerlendirildiğinde zorunda kalmadıkça ameliyatı açık yapmamak gerektiği aşikardır. Zaten kapalı safra kesesi ameliyatları safra kesesi taşlarının ve safra kesesi poliplerinin tedavisinde altın standart yöntemdir.

  Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Avantajları ve Dezavantajları

  Günümüzde kapalı ameliyat yapılmasına engel bir durum yoksa, safra kesesi ameliyatının kapalı yapılması altın standarttır. 

  Ameliyat izi ve ağrı daha az, günlük hayata dönüş süresi daha kısadır.

  Açık Safra Kesesi Ameliyatı Avantajları ve Dezavantajları

  Açık safra kesesi ameliyatının, kapalı safra kesesi ameliyatına bir üstünlüğü yoktur.

  Ameliyatın kapalı yapılmasına engel durumlarda ya da kapalı ameliyat sırasında teknik zorluklar, anatominin ortaya konulmasının zor olduğu durumlarda tercih edilir.

  Ameliyat sonrası gerek yara izi, gerekse ağrı, gerekse de normal hayata dönüş süresi kapalı ameliyata göre daha fazladır.

  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Hastanede Kaç Gün Kalınır?

  Pratikte uygulamamız genellikle ameliyat sonrası 4. saat hastayı yürütmeye başlayıp, hastaları 1 gece hastanede tutup, ertesi sabah taburcu etmektir. Bazı ek hastalığı olan hastalarda ya da özellikli hastalarda bu süre 2-3 güne uzayabilir.

  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Sırt ve Omuz Ağrısı

  Safra kesesi ameliyatı sonrası sırt ağrısından çok, karnın gazla şişirilmesine bağlı omuz ağrısı olabilir. Bu ağrı geçici bir ağrıdır.

  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler?

  Safra kesesi ameliyatı sonrası genellikle bir şikayet beklenmez. Nadiren gaz, şişkinlik, mide yanması, ishal gibi şikayetler olabilir. Fakat ciddi bir şikayet beklenmez.

  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeli?

  Safra kesesi ameliyatı sonrası yumurta ya da safra kesesi ameliyatı sonrası yağlı yiyebilir miyim? Sorularıyla sık karşılaşırız. Safra kesesi safranın yapıldığı organ değildir. Safra kesesi safranın bir kısmını depo eder. Ameliyat sonrası da karaciğer safra yapmaya devam eder. Bu safra ince bağırsağa akmaya devam ettiği için, safra kesesi ameliyatı olmak özel bir beslenme değişikliği gerektirmez.

  Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları

  Safra kesesi ameliyatı fiyatı ameliyatın yapıldığı hastanenin otelcilik hizmet kalitesi ve ameliyat sırasında kullanılan malzeme kalitesine göre değişiklik gösterir. Hastalarımıza anlaşmalı olduğumuz hastane ve fiyat seçenekleri sunulmaktadır. Özel sağlık sigortası olan hastalarımıza sigorta şirketleri onay verdiğinde ameliyatları sigorta şirketleri tarafından karşılanır. 

  Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.