göbek fıtığı nedir

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek fıtığı; birtakım belirtiler ile ortaya çıkar. Kişinin göbek bölgesinde dışarıdan belli olacak şekilde bir şişlik ve şekil bozukluğuna rastlanır. Ayrıca, şişen bölgenin etrafında ağrıya ve baskı hissine de rastlanır.

Karın duvarında bulunan ve bağırsakların karın dışına çıkmasını önleyen fasya adını verdiğimiz destek tabakasının göbek ve çevresinde zayıflaması veya yırtılması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Göbek Fıtığı(Karın Fıtığı) Belirtileri

 • Göbekte şişlik ve ağrı
 • Ayakta durmakla, ıkınmakla, öksürmekle artan ve sırt üstü yatmakla kaybolan şişlik
 • Erken dönem fıtıklarda sadece ağrı

Göbek Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Göbek fıtığı; gözle görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden, muayene ile teşhis konulur. Tam belirgin olmayan şişlikleri tespit etmek adına ultrason çekilebilir.

Göbek Fıtığı(Karın Fıtığı) Neden Olur?

Bağırsakların karın dışına çıkmasını önleyen destek tabakasının zayıflaması veya yırtılması sonucu oluşur. Bu tabakanın zayıflığı doğuşsal ya da zorlayıcı hareketlere (ıkınmak, ağır kaldırmak, öksürmek, zorlayıcı spor) bağlı olabilir.

Katıldığım TV Programları

Göbek Fıtığı(Karın Fıtığı) İlaçla Düzelir mi?

Göbek fıtığının ilaçla küçültülmesi, düzeltilmesi, yok edilmesi mümkün değildir. Aksine beklemek fıtığın daha büyük bir hal almasına neden olabilir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Yenidoğan çocuklarda göbek fıtığının 2.5 yaşına kadar kapanması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle yenidoğan göbek fıtıklarında 2,5-3 yaşına kadar doktor kontrolünde olmak kaydıyla beklenebilir.

Çetin Altunal Ödül

Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Direkt iletişime geçmek için;
Tel : +90 (212) 706 87 97
Mail : [email protected]

Göbek Fıtığı Zararları?

Göbek fıtığına neden olan yırtığın içine zaman zaman özellikle ince bağırsağın bir kısmı girerek sıkışabilir. Böyle bir durum barsak çürümesi, bağırsağın delinmesi, peritonit adını verdiğimiz karın içi iltihaplanma gibi hayatı tehdit edebilecek sorunlar oluşturabilir. 

Göbek Fıtığı Teşhisi Nasıl Konulur? Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Hastaların birçoğunda sadece muayene ile tanı konulabilir. Fakat kilolu hastalarda ya da fıtığı küçük olan hastalarda tanıyı koymak için ultrason, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans (MR) gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak gerekebilir.

Göbek Fıtığı (Karın Fıtığı) Tehlikeli midir?

Göbek fıtığının içine giren bağırsaklar veya organlar fıtık kesesi içine sıkışırsa boğulmuş fıtık dediğimiz durum oluşur ve ölümcül riskler oluşturan bağırsak çürümesine kadar giden durumlar oluşabilir.

Bilgi Al

  Göbek Fıtığı Nasıl Geçer?

  3 yaş altı çocuklardaki göbek fıtıklarının bir kısmı 3 yaşına kadar kendiliğinden düzelebilir. 3 yaş sonrası hangi yaşta olursa olsun göbek fıtığının kendi kendine düzelmesi mümkün değildir.  Bu nedenle göbek fıtığının tek tedavisi cerrahidir.

  Göbek Fıtığı (Karın Fıtığı) Ameliyatları Nasıl Yapılır?

  Göbek fıtığı(Karın fıtığı) ameliyatları açık ve kapalı yöntemlerle yapılabilir. Bazı hastalarımızda klinik durum ve hastanın durumu göz önüne alınarak ameliyatınızda yama kullanılması gerekebilir.

  Göbek Fıtığı (Karın Fıtığı) Ameliyatlarında Kullanılan Yama Nedir?

  Fıtığa neden olan ve zayıflayan destek tabakasının sentetik bir malzeme ile desteklenmesi ve bu yamaya karşı vücudun yeni destek tabakası oluşturması prensibine dayanan bir üründür.

  Göbek Fıtığı (Karın Fıtığı) Ameliyatlarında Kullanılan Yama ve Dikişler Önemli midir?

  Göbek fıtığı(Karın fıtığı) ameliyatlarında kullandığımız yamanın ve bazı dikişlerin vücudunuzda ömür boyu kalacağını düşündüğümüzde kalitesinin ve yapısal özelliklerinin çok önemli olduğu aşikardır. Maalesef bütün sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de Çin Malı ürünler piyasada mevcut olup, sağlığınızı tehdit edebilir. Ameliyatınızda kullanılacak malzemenin markasını, yapısını, üretim yerini ve kalitesini ameliyat öncesi hekiminizden öğrenebilirsiniz.

  Göbek Fıtığı (Karın Fıtığı) Tekrarlar mı?

  Göbek fıtığında uygun ameliyat tekniği, tecrübeli bir cerrah tarafından uygulandığında tekrarlama riski % 1’ in altındadır.

  Ameliyat Sonrası Ne Zaman Günlük Hayata Dönülebilir?

  Ameliyattan 1 gün sonra günlük aktivitelerinize başlayabilirsiniz.

  Ameliyat Sonrası Dikiş Alınacak mı?

  Kendi kliniğimizde ameliyat yerini estetik dikişle kapatmaktayız ve bu nedenle dikiş alınması gerekmemektedir. Sadece 2 gün pansuman yapılmakta ve sonrasında duş almanıza engel bir durum kalmamaktadır.

  Göbek Fıtığı Ne Gibi Hastalıklara Sebep Olur?

  Göbek fıtığı; yetişkinlerin yanı sıra bebeklerde ve çocuklarda da görülür. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yıllarda ağrı, şişlik, kabızlık, gaz, bulantı, kusma gibi şikayetlere rastlanabilir. Ayrıca, fıtıkta boğulma gibi çok daha ciddi bir sorun ile karşılaşılabilir.

  Göbek fıtığı; ilerleyen zamanlarda oluşturacağı baskı ile bağırsak problemlerine neden olabilir. Kişinin hayatı tehlikeye girebilir.

  Göbek Fıtığı Kendi Kendine Geçer Mi?

  Halk arasında göbek fıtığının kendi kendine geçeceğine dair bir inanış mevcuttur. Fakat, diğer fıtık türlerinde olduğu gibi göbek fıtığında da cerrahi operasyon şarttır. Bunun yanı sıra, çocuklarda çok nadir de olsa beş yaşına kadar düzelmesi mümkün olan bir sorundur. Ancak, dört yaşına giren bir çocukta halen kapanmayan bir fıtığa rastlandığı takdirde cerrahi operasyona başvurulmalıdır.

  Göbek Fıtığı Ameliyat Olmazsa Ne Olur?

  Göbek fıtığı ameliyatı yapılmadığı takdirde kişinin bağırsak bölgesinin sıkışmasına rastlanır. Bu yüzden, söz konusu bölgedeki kan akışı azalır. Göbek fıtığına bağlı olarak gelişen farklı hastalıklara rastlanır. Hem bağırsak tıkanıklığı hem de mide rahatsızlıkları meydana gelebilir.

  Göbek Fıtığı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

  Göbek fıtığı ameliyatı ertesinde oluşan şişlikler en geç iki hafta içerisinde geçer. Operasyon bölgesinde oluşan morluklar da en çok üç hafta içerisinde ortadan kalkar. Göbek fıtığı kapalı ya da açık cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Genellikle hastanede 1 gece yatış yeterli olur.

  Göbek Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

  Göbek fıtığı ile çocuklarda çocuk cerrahisi, yetişkinlerde ise genel cerrahi bölümü ilgilenir.

  Bebeklerde Göbek Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

  Bebeklerde göbek fıtığı göbek çevresindeki şişlik ile kendisini belli eder. Söz konusu şişlik; bilhassa bebeğin ağladığı veya öksürdüğü hallerde ortaya çıkar. Bir başka deyişle, karın duvarının gergin hale gelmesi gereklidir.

  Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Karında Şişlik Olur Mu?

  Operasyon sonrasında karında şişliğe rastlanabilir. Fakat, söz konusu şişlik; kısa sürede geçer.

  Gebelikte Göbek Fıtığı Olur Mu?

  Hamile kadınlarda göbek fıtığına sıklıkla rastlanır. Bilhassa karın içi basıncı arttıran zorlanmalarda göbek fıtığı vakasına rastlanır.