kasık fıtığı

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Nedir?

Kasık bölgesinde yer alan halka şeklindeki anatomik bir yapının doğuştan açık kalması yada o halkanın veya o bölgedeki kas dokusunun zamanla zayıflaması sonucu oradan bağırsak ya da bağırsak çevresindeki yağ dokusunun dışarı doğru çıkmasıdır. Kasıkta şişlik ve ağrı ile kendini belli eder. Hangi yaşta olursa olsun tek tedavisi cerrahidir. 

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 • Kasıkta şişlik ve ağrı
 • Ayakta durmakla, ıkınmakla, öksürmekle artan ve sırt üstü yatmakla kaybolan şişlik
 • Erken dönem fıtıklarda sadece ağrı

Katıldığım TV Programları

Kasık Fıtığı Neden Oluşur?

Bağırsakların karın dışına çıkmasını önleyen destek tabakasının zayıflaması veya yırtılması sonucu oluşur. Bu tabakanın zayıflığı doğuşsal ya da zorlayıcı hareketlere (ıkınmak, ağır kaldırmak, öksürmek, zorlayıcı spor) bağlı olabilir.

Bilgi Al

  Kasık Fıtığı Türleri Nelerdir?

  Kasık fıtığının direkt ve indirekt olmak üzere 2 türü vardır. Hastaların şikayetleri her 2 durumda da kasıkta şişlik ve ağrıdır. Kasık fıtığının türü sadece ameliyat tekniğini değiştirecektir. Bulgular benzerdir.

  Femoral Fıtık (Femoral Herni) Nedir?

  Kasık fıtığı ile aynı olan şikayetlere neden olan ve daha çok kadınlarda oluşan bir fıtık türüdür. Şikayetler ve tedavi seçenekleri kasık fıtığı ile aynıdır.

  Sıkışmış (Boğulmuş) Kasık Fıtığı Nedir?

  Fıtık kesesinin içine giren organ genellikle ince bağırsaktır. Yürüyüş, öksürük, ıkınma gibi durumlarda ince bağırsak parçası fıtık kesesinin içine girip şişlik oluşturur, sırt üstü yatıldığında karın içine geri döner ve şişlik kaybolur. Fakat zamanla fıtık kesesinin içine giren ince bağırsak burada sıkışabilir ve bu durumda sıkışan ince bağırsağın kanlanması bozulabilir. Bu duruma sıkışmış (boğulmuş) kasık fıtığı adı verilir. Bu durumun tıbbi adı ise inkarsere inguinal hernidir.

  Kasık Fıtığı İlaçla Düzelir mi?

  Kasık fıtığının ilaçla küçültülmesi, düzeltilmesi, yok edilmesi mümkün değildir. Aksine beklemek fıtığın daha büyük bir hal almasına neden olabilir. Tek tedavi yöntemi hangi yaşta olursa olsun ameliyattır.

  Kasık Fıtığı Tehlikeli midir?

  Kasık fıtığının içine giren bağırsaklar veya organlar fıtık kesesi içine sıkışırsa boğulmuş fıtık dediğimiz durum oluşur ve ölümcül riskler oluşturan bağırsak çürümesine kadar giden durumlar oluşabilir.

  Kasık Fıtığı Ameliyatları Nasıl Yapılır?

  Kasık fıtığı ameliyatları açık ve kapalı yöntemlerle yapılabilir. Bazı hastalarımızda klinik durum ve hastanın durumu göz önüne alınarak ameliyatınızda yama kullanılması gerekebilir.

  Çetin Altunal Ödül

  Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

  Direkt iletişime geçmek için;
  Tel : +90 (212) 706 87 97
  Mail : [email protected]

  Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Kullanılan Yama Nedir?

  Fıtığa neden olan ve zayıflayan destek tabakasının sentetik bir malzeme ile desteklenmesi ve bu yamaya karşı vücudun yeni destek tabakası oluşturması prensibine dayanan bir üründür.

  Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Kullanılan Yama ve Dikişler Önemli midir?

  Kasık fıtığı ameliyatlarında kullandığımız yamanın ve bazı dikişlerin vücudunuzda ömür boyu kalacağını düşündüğümüzde kalitesinin ve yapısal özelliklerinin çok önemli olduğu aşikardır. Maalesef bütün sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de kalitesiz ürünler piyasada mevcut olup, sağlığınızı tehdit edebilir. Ameliyatınızda kullanılacak malzemenin markasını, yapısını, üretim yerini ve kalitesini ameliyat öncesi hekiminizden öğrenebilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tekrarlar mı?

  Kasık fıtığında uygun ameliyat tekniği, tecrübeli bir cerrah tarafından uygulandığında tekrarlama riski % 1’ in altındadır.

  Ameliyat Sonrası Ne Zaman Günlük Hayata Dönülebilir?

  Ameliyattan 1 gün sonra günlük aktivitelerinize başlayabilirsiniz.

  Ameliyat Sonrası Dikiş Alınacak mı?

  Kendi kliniğimizde ameliyat yerini estetik dikişle kapatmaktayız ve bu nedenle dikiş alınması gerekmemektedir. Sadece 2 gün pansuman yapılmakta ve sonrasında duş almanıza engel bir durum kalmamaktadır.