Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Nedir? 

Kilo vermenin önündeki ana engellerden biri küçük porsiyonlarla doymamaktır. Mide balonlarında ise amaç; midenizde yer kaplayarak daha küçük porsiyonlarla daha çabuk doymanıza katkı sağlamaktır. Bu nedenle birçok midede yer kaplayıcı özelliği olan balonlar geliştirilmiştir. Elipse (yutulabilir) mide balonu da bu balonlardan bir tanesidir. Diğer mide balonlarından ayıran ana özelliği; takılması içinde, çıkarılması içinde endoskopik işlem ve anesetezi gerektirmemesidir. Yeni jenerasyon balon olduğu için kullanılan malzeme kalitesi de artmıştır.

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Avantajları Nelerdir?

Elipse (yutulabilir) mide balonunun diğer balonlara göre avantajlı olduğu noktalar; gerek mideye yerleştirilmesi, gerekse mideyi terk etmesi sırasında endoskopik bir işlem ve anestezi gerektirmemesidir. 10-15 dakikalık bir işlemle, hastayla sohbet edilerek takılabilir.

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Elipse (yutulabilir) mide balonu takılması sırasında komplikasyon riski oldukça düşüktür. Balon takıldıktan sonra erken dönemde (ilk 3-4 gün) bulantı, kusma, karın ağrısı olabilecek yan etkilerdir ve nadirdir. İlk 7 gün içinde bu yan etkilere bağlı hastanın balonu tolere edemeyip, balonun çıkarılma ihtimali %1-2 civarındadır. Böyle bir durumda balon endoskopi ile çıkarılabilir. 

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Kimlere Uygundur?

Elipse (yutulabilir) mide balonu diğer cerrahi dışı yöntemlerde de olduğu gibi; fazla kilolu olan, diyete uymakta güçlük çeken, sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam tarzını hayat alışkanlığı haline getirmeye hazır kişilere uygundur.

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Kimlere Uygun Değildir?

Elipse (yutulabilir) Mide Balonu; geçirilmiş mide cerrahisi, mide ülseri olan kişilere uygun değildir.

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Öncesi

Elipse (yutulabilir) mide balonu öncesi doktorunuz sizinle süreci konuşacak, ayrıntıları anlatacaktır. İşlemden birkaç gün önce başlamak üzere mide bulantısı vb. yan etkileri azaltmaya yardımcı olması ve midenizin balon için uygun hale gelmesini kolaylaştırması için bazı ilaçlar reçete edecektir. İşlem gününüz planlanacak ve işlem günü floroskopi ünitesinde görüşülecektir.

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Elipse (yutulabilir) mide balonu diğer balonlardan farklı olarak endoskopi ünitesi ya da anestezi gerektirmez. Bu balonun uygulanabilmesi için tecrübeli bir doktora ve balonun yerini kontrol edebilmek için bir röntgen cihazına (tercihen floroskopi) ihtiyaç vardır. Kapsül şekline getirilmiş olan balon bir miktar su ile yutturulur. Bu kapsüle bağlı olan ince bir ip kapsülle birlikte yutulur ve bu ipin bir ucu ağız dışında kalır. Daha sonra kapsülün mide de olup olmadığı röntgen çekilerek kontrol edilir. Kapsül midenin istenilen bölgesine ulaştıysa, ağız dışında kalan ipin içinden 550 ml özel bir sıvı verilerek balon şişirilir. Balon midenin içinde fundus denilen kısmına yerleşmiş olmalıdır. İkinci bir film çekilerek balonun yeri tekrar kontrol edilir. Yerleşim yerinde bir problem yoksa balona bağlı ip çekilerek balondan ayrılır. Bu ip, özel mekanizma sayesinde balonun ağzını mühürleyecektir. İpin ucundaki özel işaret sayesinde balonun ağzının doğru kapanıp kapanmadığı kontrol edilir. Bu işlemlerin tamamında kişi uyanıktır ve sohbet edebilir. Süreç yaklaşık 15 dakika sürer. 

İşlem sonrası aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bazı hastalarda midede oluşturabileceği şişkinlik, bulantı, kusma, karın ağrısı gibi şikayetler nedeniyle 3-4 gün ev istirahati gerekebilir. 

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Sonrası

Balonunuz yerleştirildikten sonra, balonun yanında size özel olarak gelen kol saatiniz ve saat ile bluetooth üzerinden bağlantı sağlayan baskülünüz size teslim edilecektir. Bundan sonra 4 aylık online beslenme takibiniz başlayacaktır. Bu takip sürecinde amacımız sizlere sağlıklı beslenme ve sağlıklı hareketlilk alışkanlıkları kazandırmaktır. Unnutmayın ki, alışkanlıkları değiştirmek kilo vermek ve verilen kiloları korumak için oldukça önemlidir.

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Ne Kadar Süre Midede Kalır?

Elipse (yutulabilir) mide balonu midenizde ortalama 4 ay kalır. 4 ay sonra balonun ağzındaki vana kendiliğinden açılır ve balon yavaş yavaş boşalır. Balonun tamamen boşalması 7-10 gün kadar sürmektedir. Daha sonra ince bir zar halinde kalan balon dışkı ile atılır. Balonun atılışını hissetmeniz pek olası değildir. 

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Ne Kadar Kilo Verdirir?

Elipse (yutulabilir) mide balonu sonrası ne kadar kilo vereceğinizi belirleyen etken; beslenme programına ne kadar uyduğunuz ve ne kadar hareket ettiğinizdir. Ortalama beklendi kilonuzun % 15’i kadar kilo kaybıdır. 

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Fiyatları

Birçok medikal malzemede olduğu gibi Elipse (yutulabilir) mide balonu da döviz endeksli bir üründür. Bu nedenle fiyatta sık olarak güncelleme olabilmektedir.

Güncel fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.