Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir? 

Kilo vermenin önündeki ana engellerden biri küçük porsiyonlarla doymamaktır. Mide balonlarında ise amaç; midenizde yer kaplayarak daha küçük porsiyonlarla daha çabuk doymanıza katkı sağlamaktır. Bu nedenle birçok midede yer kaplayıcı özelliği olan balonlar geliştirilmiştir. Elipse yutulabilir mide balonu da bu balonlardan bir tanesidir. Diğer mide balonlarından ayıran ana özelliği; takılması içinde, çıkarılması içinde endoskopik işlem ve anesetezi gerektirmemesidir. Yeni jenerasyon balon olduğu için kullanılan malzeme kalitesi de artmıştır.

Yutulabilir Mide Balonu Ne İşe Yarar?

Yutulabilir mide balonu kilo vermekte zorlanan kişilere yardımcı olmak için uygulanan bir tekniktir. Özel teknikler kullanılarak kişilerin midelerine indirilen mide balonları şişirilir ve bu sayede midelerinin büyük bölümünü doldurmaları sağlanır.

Katıldığım TV Programları

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Avantajları Nelerdir?

Elipse yutulabilir mide balonunun diğer balonlara göre avantajlı olduğu noktalar; gerek mideye yerleştirilmesi, gerekse mideyi terk etmesi sırasında endoskopik bir işlem ve anestezi gerektirmemesidir. 10-15 dakikalık bir işlemle, hastayla sohbet edilerek takılabilir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Elipse yutulabilir mide balonu takılması sırasında komplikasyon riski oldukça düşüktür. Balon takıldıktan sonra erken dönemde (ilk 3-4 gün) bulantı, kusma, karın ağrısı olabilecek yan etkilerdir ve nadirdir. İlk 7 gün içinde bu yan etkilere bağlı hastanın balonu tolere edemeyip, balonun çıkarılma ihtimali %1-2 civarındadır. Böyle bir durumda balon endoskopi ile çıkarılabilir. 

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygundur?

Elipse yutulabilir mide balonu diğer cerrahi dışı yöntemlerde de olduğu gibi; fazla kilolu olan, diyete uymakta güçlük çeken, sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam tarzını hayat alışkanlığı haline getirmeye hazır kişilere uygundur.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygun Değildir?

Elipse yutulabilir Mide Balonu; geçirilmiş mide cerrahisi, mide ülseri olan kişilere uygun değildir.

 

Bilgi Al

  Yutulabilir Mide Balonu İçin Kaç Kilo Olmalı?

  Yutulabilir mide balonu kullanabilmek için insanların vücut kitle endekslerinin 27 üzerinde olması gerekir.

  Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Çıkartılır?

  Yutulabilir mide balonu ortalama 4 ay kadar midede kalır ve bu süre içinde midede yer kaplayarak tokluğu kolaylaştırmayı sağlamaktadır. Kullanım süresinden sonra kendiliğinden erir ve doğal yollardan vücuttan atılır.

  Elipse Yutulabilir Mide Balonu Öncesi

  Elipse (yutulabilir) mide balonu öncesi doktorunuz sizinle süreci konuşacak, ayrıntıları anlatacaktır. İşlemden birkaç gün önce başlamak üzere mide bulantısı vb. yan etkileri azaltmaya yardımcı olması ve midenizin balon için uygun hale gelmesini kolaylaştırması için bazı ilaçlar reçete edecektir. İşlem gününüz planlanacak ve işlem günü floroskopi ünitesinde görüşülecektir.

  Çetin Altunal Ödül

  Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

  Direkt iletişime geçmek için;
  Tel : +90 (212) 706 87 97
  Mail : [email protected]

  Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

  Elipse (yutulabilir) mide balonu diğer balonlardan farklı olarak endoskopi ünitesi ya da anestezi gerektirmez. Bu balonun uygulanabilmesi için tecrübeli bir doktora ve balonun yerini kontrol edebilmek için bir röntgen cihazına (tercihen floroskopi) ihtiyaç vardır. Kapsül şekline getirilmiş olan balon bir miktar su ile yutturulur. Bu kapsüle bağlı olan ince bir ip kapsülle birlikte yutulur ve bu ipin bir ucu ağız dışında kalır. Daha sonra kapsülün mide de olup olmadığı röntgen çekilerek kontrol edilir. Kapsül midenin istenilen bölgesine ulaştıysa, ağız dışında kalan ipin içinden 550 ml özel bir sıvı verilerek balon şişirilir. Balon midenin içinde fundus denilen kısmına yerleşmiş olmalıdır. İkinci bir film çekilerek balonun yeri tekrar kontrol edilir. Yerleşim yerinde bir problem yoksa balona bağlı ip çekilerek balondan ayrılır. Bu ip, özel mekanizma sayesinde balonun ağzını mühürleyecektir. İpin ucundaki özel işaret sayesinde balonun ağzının doğru kapanıp kapanmadığı kontrol edilir. Bu işlemlerin tamamında kişi uyanıktır ve sohbet edebilir. Süreç yaklaşık 15 dakika sürer. 

  İşlem sonrası aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bazı hastalarda midede oluşturabileceği şişkinlik, bulantı, kusma, karın ağrısı gibi şikayetler nedeniyle 3-4 gün ev istirahati gerekebilir. 

  Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu Kimlere Uygundur?

  Elipse Yutulabilir Mide Balonu Sonrası

  Balonunuz yerleştirildikten sonra, balonun yanında size özel olarak gelen kol saatiniz ve saat ile bluetooth üzerinden bağlantı sağlayan baskülünüz size teslim edilecektir. Bundan sonra 4 aylık online beslenme takibiniz başlayacaktır. Bu takip sürecinde amacımız sizlere sağlıklı beslenme ve sağlıklı hareketlilk alışkanlıkları kazandırmaktır. Unnutmayın ki, alışkanlıkları değiştirmek kilo vermek ve verilen kiloları korumak için oldukça önemlidir.

  Elipse Mide Balonu Takıldıktan Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

  Mide balonu takılan kişilerde kimi zaman beklenmedik komplikasyonlar oluşabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bulantı
  • Kusma
  • Yanma
  • Ağrı

  Elipse Mide Balonu Takıldıktan Sonra Ne Sıklıkla Takip Gerekir?

  Mide balonu taktıran kişilerin takipleri çoğunlukla online yapılmaktadır. Gerekli durumlarda doktorları ile iletişimde olmaları uygun olacaktır.

  Elipse Yutulabilir Mide Balonu Ne Kadar Süre Midede Kalır?

  Elipse yutulabilir mide balonu midenizde ortalama 4 ay kalır. 4 ay sonra balonun ağzındaki vana kendiliğinden açılır ve balon yavaş yavaş boşalır. Balonun tamamen boşalması 7-10 gün kadar sürmektedir. Daha sonra ince bir zar halinde kalan balon dışkı ile atılır. Balonun atılışını hissetmeniz pek olası değildir. 

  Elipse Yutulabilir Mide Balonu Ne Kadar Kilo Verdirir?

  Elipse (yutulabilir) mide balonu sonrası ne kadar kilo vereceğinizi belirleyen etken; beslenme programına ne kadar uyduğunuz ve ne kadar hareket ettiğinizdir. Ortalama beklenti kilonuzun % 15’i kadar kilo kaybıdır. 

  Yutulabilir Mide Balonunun Alternatifleri Nelerdir?

  Elips yutulabilir mide balonu alternatifleri arasında endoskopi ile uygulanabilen 6 aylık ya da 1 yıllık balonlar ya da mide botoksu sayılabilir.

  Allurion Mide Balonu

  Elipse, Allurion Technologies tarafından üretilen yutulabilir bir mide balonudur. Yutulabilen bu mide balonu, obezite tedavisinde kullanılır ve genellikle cerrahi müdahale istemeyen fakat kilo vermek isteyen hastalar için uygundur. Elipse mide balonu, hastanın midesinde suyla doldurulduktan sonra yaklaşık 4 ay kalır ve bu süre zarfında mide hacmini doldurarak hastanın daha az yemesini ve dolayısıyla kilo vermesini sağlar. Sonrasında, balon biyolojik olarak parçalanarak doğal yollarla vücuttan atılır. Bu tedavi, özellikle diyet ve egzersizle yeterli kilo kaybı sağlanamayan ve cerrahi müdahaleye uygun olmayan hastalar için bir seçenektir. Ancak, Elipse mide balonunun kullanılması öncesinde bir sağlık profesyonelinin rehberliği ve onayı gereklidir.

  Elipse Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

  Birçok medikal malzemede olduğu gibi Elipse (yutulabilir) mide balonu da döviz endeksli bir üründür. Bu nedenle fiyatta sık olarak güncelleme olabilmektedir.

  Yutulabilir mide balonu son yıllarda kilo vermek isteyen kişilerin en çok ilgi gösterdikleri yöntemlerden biri haline geldi. Bu işlemleri yaptırmak isteyen kişiler mutlaka en güncel yutulabilir mide balonu fiyat bilgileri ile hareket etmelidirler.

  2024 Güncel Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları Ne Kadar?

  Yutulabilir mide balonu fiyat döviz endeksli olduğu için çok sık revize edilmektedir. Bu fiyatlar yapılacak işlemlerin detaylarına ve ek işlemlere göre değişiklik gösterebilir.

  Güncel fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.