kesi yeri fıtığı nedir?

Kesi Yeri Fıtığı Nedir?

Karın duvarında bulunan ve bağırsakların karın dışına çıkmasını önleyen fasya adını verdiğimiz destek tabakası karın ameliyatlarında kesilir ve ameliyat bitiminde tekrar dikilir. Fakat ağır kaldırmak, zorlamak, ıkınmak bu dikişlerin açılmasına ve buradan karın içi organların, özellikle ince bağırsakların dışarı çıkarak karın cildi altında şişlik oluşturmasına neden olabilir. Bu duruma kesi yeri fıtığı adı verilmektedir.

Kesi Yeri Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 • Eski kesi yerinde şişlik ve ağrı
 • Ayakta durmakla, ıkınmakla, öksürmekle artan ve sırt üstü yatmakla kaybolan şişlik
 • Erken dönem fıtıklarda sadece ağrı

Katıldığım TV Programları

Kesi Yeri Fıtığı Neden Oluşur?

Bağırsakların karın dışına çıkmasını önleyen destek tabakasına önceki ameliyatta konulan dikişlerin açılması sonucu oluşur. Bu tabakanın açılması (ıkınmak, ağır kaldırmak, öksürmek, zorlayıcı spor) bağlı olabilir.

Kesi Yeri Fıtığı İlaçla Düzelir mi?

Kesi yerik fıtığının ilaçla küçültülmesi, düzeltilmesi, yok edilmesi mümkün değildir. Aksine beklemek fıtığın daha büyük bir hal almasına neden olabilir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır.

Online Randevu/Bilgi Al

  Kesi Yeri Fıtığı Tehlikeli midir?

  Kesi yeri fıtığının içine giren bağırsaklar veya organlar fıtık kesesi içine sıkışırsa boğulmuş fıtık dediğimiz durum oluşur ve ölümcül riskler oluşturan bağırsak çürümesine kadar giden durumlar oluşabilir.

  Kesi Yeri Fıtığı Ameliyatları Nasıl Yapılır?

  Kesi yeri fıtığı ameliyatları açık ve kapalı yöntemlerle yapılabilir. Bazı hastalarda fıtığın ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak yama kullanılması önerilebilir.

  Kesi Yeri Fıtığı Ameliyatlarında Kullanılan Yama Nedir?

  Fıtığa neden olan ve zayıflayan destek tabakasının sentetik bir malzeme ile desteklenmesi ve bu yamaya karşı vücudun yeni destek tabakası oluşturması prensibine dayanan bir üründür.

  Kesi Yeri Fıtığı Ameliyatlarında Kullanılan Yama ve Dikişler Önemli midir?

  Kesi yeri fıtığı ameliyatlarında kullandığımız yamanın ve bazı dikişlerin vücudunuzda ömür boyu kalacağını düşündüğümüzde kalitesinin ve yapısal özelliklerinin çok önemli olduğu aşikardır. Maalesef bütün sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de Çin Malı ürünler piyasada mevcut olup, sağlığınızı tehdit edebilir. Ameliyatınızda kullanılacak malzemenin markasını, yapısını, üretim yerini ve kalitesini ameliyat öncesi hekiminizden öğrenebilirsiniz.

  Kesi Yeri Fıtığı Tekrarlar mı?

  Kesi yeri fıtığında uygun ameliyat tekniği, tecrübeli bir cerrah tarafından uygulandığında ve hasta hekimin uyarılarını dikkate alırsa tekrarlama riski % 1’ in altındadır.

  Ameliyat Sonrası Ne Zaman Günlük Hayata Dönülebilir?

  Ameliyattan 1 gün sonra günlük aktivitelerinize başlayabilirsiniz.

  Çetin Altunal Ödül

  2021 Yılı Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

  Direkt iletişime geçmek için;
  Tel : +90 (212) 706 87 97
  Mail : [email protected]

  Ameliyat Sonrası Dikiş Alınacak mı?

  Kendi kliniğimizde ameliyat yerine kullandığımız dikiş teknikleri ve pansuman yöntemlerimiz nedeniyle sadece 2 gün pansuman gerekir. Daha sonra pansumana gerek kalmaz ve 2 gün sonra duş alabilirsiniz.