Kıl Dönmesi TedavisiAmeliyatsız kıl dönmesi tedavisi; anestezi gerekmeksizin, ameliyathane, anestezi tetkikleri gibi işlemlerle uğraşmadan, 15 dakika içinde günlük hayatınıza döndüğünüz bir tedavi yöntemidir.

Tedavinizi gerçekleştirirken tek kullanımlık cihazlar kullanmaktayız. Böylece tedaviniz size özel ve zaman kaybı olmaksızın gerçekleştirilmektedir. Hastanede yatış, işinizden alıkoyacak ağrı, pansuman ya da günlük hayatınınızı idame etmenize engel bir durum oluşmamaktadır. 15 dakika sonra hayatınıza devam edebilmenin konforunu yaşarsınız.

İşlem sonrası aynı gün işe gidebilir, spor yapabilir, sınavınıza ya da dersinize devam edebilirsiniz.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir?

Kılların cilt altında ilerleyerek, iltihabi süreç başlatması sonucu oluşan bir durumdur.Kıl dönmesi olan kıl olan her bölgede oluşabilecek bir hastalık olsada en sık görüldüğü yer kuyruk sokumudur.

Kaykılarak oturmak oluşum ihtimalini arttırmaktadır.

Belirtilerin ortaya çıkması genellikle zaman aldığından tanı konulduğunda çoğu zaman ilerlemiş süreçteki kıl dönmesi ile karşılaşılır. Tanıdaki en önemli belirti kuyruk sokumundaki toplu iğne başı büyüklüğündeki deliklerdir.

A: Kuyruk sokumunda 2 adet kıl dönmesi deliği görülmekte

B: Kıl dönmesi alanının üstü açılarak içi boşaltılabilir

C: Kıl dönmesi alanının tümü çıkarılabilir

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Toplu iğne başı şeklinde delik veya delikler
  • Ağrı
  • Şişlik
  • Akıntı
  • Kaşıntı

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Bayanlarda da erkekler ile aynı belirtiler ortaya çıkacaktır. Kıl Dönmesi erken dönemde hiç bulgu vermeyebilir, bu dönemde ancak kuyruk sokumunda iğne deliği gibi delikler görülerek tanı konulabilir. Daha sonraki dönemlerde kuyruk sokumunda kaşıntı, akıntı, sertlik, ağrı ve şişlik gibi bulgular verebilir.

Kıl Dönmesi Nasıl Olur?

Kıl dönmesinin ana mekanizması; enseden ya da sırttan dökülen kılların kuyruk sokumunda giderek, oradaki deriyi delip içeri girmesiyle oluşur. Kaykılarak oturmak bu ihtimali arttırır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl Dönmesi erken dönemde hiç bulgu vermeyebilir, bu dönemde ancak kuyruk sokumunda iğne deliği gibi delikler görülerek tanı konulabilir. Daha sonraki dönemlerde kuyruk sokumunda kaşıntı, akıntı, sertlik, ağrı ve şişlik gibi bulgular verebilir.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi erkeklerde daha sık olmakla birlikte kadınlarda da görülebilir. Görülme sıklığını arttıran risk faktörleri; aşırı terleme, saçlarda aşırı dökülme, kaykılarak oturma, motorsiklet kullanma gibi durumlardır.

Kıl Dönmesi Risk Faktörleri?

Aşırı terleme, saçlarda aşırı dökülme, kaykılarak oturma, motorsiklet kullanma önemli risk faktörlerindendir.

Kıl Dönmesi Kendi Kendine Geçer mi?

Kıl dönmesinin kendi kendine düzelmesi olası değildir. Ne kadar erken saptanırsa, tedaviside o kadar kolay olacaktır.

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur?

Kıl dönmesinin en sık görüldüğü yer kuyruk sokumu olmakla birlikte, koltuk altı ve parmak arası da sık görülebildiği diğer bölgelerdir.

Kıl Dönmesi Tedavi Sonrasında Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi tedavi yöntemine, cerrahın tecrübesine, hayat tarzınıza, kıllanma ve terleme durumunuza göre % 5-30 arasında tekrarlayabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesinin Ameliyatsız Tedavisi Var mı?

Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavi edebilmek mümkündür. Burada teknik, tecrübe ve malzeme kalitesi önemlidir.

***Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisindeki teknik, cihaz ve ekibin tecrübesi tekrarlama ihtimalini belirler..***

Kıl Dönmesi İçin En Uygun Tedavi Hangisidir?

Kıl dönmesi için standart bir tedavi yöntemi olmayıp, en uygun tedavi seçeneği muayene sonrası belirlenir.

Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri

01.Kristalize Fenol Uygulaması

Kristalize fenol kullanılarak kimyasal koterizasyon prensibine dayanan bir işlemdir. Erken dönem kıl dönmesi hastalarında kullanılabilir. Dikiş yoktur. Pansuman gerektirmez. Aynı gün işe dönülebilir. Sadece o bölge uyuşturularak yapılır. Bu işlemi 2-3 kez tekrarlamak gerekebilir. İşlem 5 dakika sürmektedir.

02.Mikrosinüsektomi

Erken dönem kıl dönmelerinde kullanılabilen bir yöntemdir. Dikiş yoktur, ya da 1-2 dikiş olabilir. Aynı gün işe dönülebilir. Pansuman gerekmez. Sadece ameliyat bölgesi lokal olarak uyuşturularak yapılır. Kıl köklerini içeren sinüsün mümkün olduğunca küçük çıkarılması prensibine dayanır.İşlem 5-10 dakika sürmektedir.

03.Mikrosinüsektomi + Kristalize Fenol Uygulaması

Mikrosinüsektomi işlemi sonrası kalmış olabilecek kıl köklerine yönelik fenol uygulama işlemini içerir. Sadece ameliyat bölgesi lokal olarak uyuşturularak yapılabilir. İşlem 10-15 dakika sürer. Hastanede yatış gerekmez. Pansuman gerekmez. Bazen 1-2 dikiş kullanılabilir. Aynı gün işe dönüş mümkündür.

04.Primer Eksizyon ve Açık Bırakma

İyileşme sürecinin uzunluğu nedeni ile tarafımızca tercih edilmeyen bir yöntemdir. Kıl dönmesi alanının genişçe çıkarılması ve o alanın zamanla kendi kendine iyileşmesi prensibine dayanır. İyileşme süreci ortalama 3 aydır. Pansuman gerektirir. Lokal, spinal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

05.Primer Eksizyon + Kapama & Karydakis Operasyonu

Mikrosinüsektomi ya da kristalize fenol uygulaması için uygun olmayan hastalarda kıl dönmesi alanının genişçe çıkarılması ve o alanın dikilerek kapatılması prensibine dayanır. Karydakis prosedüründe dikiş hattı orta hattın sağına ya da soluna kaydırılır.

Lokal anestezi, spinal anestezi ya da genel anestezi le yapılabilir.

Sadece 2 gün pansuman gerektirir. İşlem ortalama 20-25 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Dikiş bulunur ve dikiş hattının 15 gün zorlanmaması iyileşme açısından önemlidir. Sadece 2 gün pansuman yapılır.

06.Limberg Flep Onarımı

Kıl dönmesi alanının çıkarılarak o alanın kalçadan çevrilen doku ile kapatılması prensibine dayanır.

Her türlü zorluktaki ve tekrarlayan kıl dönmesi vakalarında rahatlıkla kullanılabilir.

Ekibimiz 5-6 kez tekrarlamış kıl dönmesi vakalarında dahi başarılı sonuçlar elde etmektedir.

İşlem spinal ya da genel anestezi ile yapılabilir. 1 gece hastanede kalış gerektirir. Sadece 2 gün pansuman yapılır. 15 gün dikiş hattının gerilmemesi büyük önem arz eder. 15. Gün dikişler alınır.

Unutulmamalıdır ki, teknik, tecrübe ve malzeme kalitesi tedavinizdeki en önemli etkenlerdir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Süreçtir?

Kıl dönmesi tedavisinde kriztalize fenol, lazer, mikrosinüsektomi, karydakis yöntemi, rhomboid flep, limberg flep yöntemleri kullanılabilir. Kullanılan yönteme göre aynı gün normal hayata dönüşten, 2-3 hafta boyunda oturma ve çömelmenin yasak olduğu süreçlere kadar değişen bir süreç söz konusu olabilir. Hangi tedavi yönteminin sizin için uygun olduğu ancak muayene sonucu belirlenir.