Dil Seçiniz
ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi;  anestezi gerekmeksizin, ameliyathane, anestezi tetkikleri gibi işlemlerle uğraşmadan, 15 dakika içinde günlük hayatınıza döndüğünüz bir tedavi yöntemidir.

Tedavinizi gerçekleştirirken tek kullanımlık cihazlar kullanmaktayız. Böylece tedaviniz size özel ve zaman kaybı olmaksızın gerçekleştirilmektedir. Hastanede yatış, işinizden alıkoyacak ağrı, pansuman ya da günlük hayatınınızı idame etmenize engel bir durum oluşmamaktadır. 15 dakika sonra hayatınıza devam edebilmenin konforunu yaşarsınız.

İşlem sonrası aynı gün işe gidebilir, spor yapabilir, sınavınıza ya da dersinize devam edebilirsiniz.

Kıl Dönmesi  (Pilonidal Sinüs) Nedir?

Kılların cilt altında ilerleyerek, iltihabi süreç başlatması sonucu oluşan bir durumdur.Kıl dönmesi olan kıl olan her bölgede oluşabilecek bir hastalık olsada en sık görüldüğü yer kuyruk  sokumudur.

Kaykılarak oturmak oluşum ihtimalini arttırmaktadır.

Belirtilerin ortaya çıkması genellikle zaman aldığından tanı konulduğunda çoğu zaman ilerlemiş süreçteki kıl dönmesi ile karşılaşılır. Tanıdaki en önemli belirti kuyruk sokumundaki toplu iğne başı büyüklüğündeki deliklerdir.

A: Kuyruk sokumunda 2 adet kıl dönmesi deliği görülmekte

B: Kıl dönmesi alanının üstü açılarak içi boşaltılabilir

C: Kıl dönmesi alanının tümü çıkarılabilir

Online Randevu/Bilgi Al

  Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Toplu iğne başı şeklinde delik veya delikler
  • Ağrı
  • Şişlik
  • Akıntı
  • Kaşıntı

  Kıl Dönmesi Tedavisi

  Kıl Dönmesinin Ameliyatsız Tedavisi Var mı?

  Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavi edebilmek mümkündür. Burada teknik, tecrübe ve malzeme kalitesi önemlidir.

  ***Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisindeki teknik, cihaz ve ekibin tecrübesi tekrarlama ihtimalini belirler..***

  Kıl Dönmesi İçin En Uygun Tedavi Hangisidir?

  Kıl dönmesi için standart bir tedavi yöntemi olmayıp, en uygun tedavi seçeneği muayene sonrası belirlenir.

  Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri

  1-) Kristalize Fenol Uygulaması

  Kristalize fenol kullanılarak kimyasal koterizasyon prensibine dayanan bir işlemdir. Erken dönem kıl dönmesi hastalarında kullanılabilir. Dikiş yoktur. Pansuman gerektirmez. Aynı gün işe dönülebilir. Sadece o bölge uyuşturularak yapılır.  Bu işlemi 2-3 kez tekrarlamak gerekebilir. İşlem 5 dakika sürmektedir.

  2-)Mikrosinüsektomi

  Erken dönem kıl dönmelerinde kullanılabilen bir yöntemdir. Dikiş yoktur, ya da 1-2 dikiş olabilir. Aynı gün işe dönülebilir. Pansuman gerekmez. Sadece ameliyat bölgesi lokal olarak uyuşturularak yapılır. Kıl köklerini içeren sinüsün mümkün olduğunca küçük çıkarılması prensibine dayanır.İşlem 5-10 dakika sürmektedir.

  3-)Mikrosinüsektomi + Kristalize Fenol Uygulaması

  Mikrosinüsektomi işlemi sonrası kalmış olabilecek kıl köklerine yönelik fenol uygulama işlemini içerir. Sadece ameliyat bölgesi lokal olarak uyuşturularak yapılabilir. İşlem 10-15 dakika sürer. Hastanede yatış gerekmez. Pansuman gerekmez. Bazen 1-2 dikiş kullanılabilir. Aynı gün işe dönüş mümkündür.

  4-)Primer Eksizyon ve Açık Bırakma

  İyileşme sürecinin uzunluğu nedeni ile tarafımızca tercih edilmeyen bir yöntemdir. Kıl dönmesi alanının genişçe çıkarılması ve o alanın zamanla kendi kendine iyileşmesi prensibine dayanır. İyileşme süreci ortalama 3 aydır. Pansuman gerektirir. Lokal,  spinal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

  5-)Primer Eksizyon + Kapama & Karydakis Operasyonu

  Mikrosinüsektomi ya da kristalize fenol uygulaması için uygun olmayan hastalarda kıl dönmesi alanının genişçe çıkarılması ve o alanın dikilerek kapatılması prensibine dayanır.  Karydakis prosedüründe dikiş hattı orta hattın sağına ya da soluna kaydırılır.

  Lokal anestezi, spinal anestezi ya da genel anestezi le yapılabilir.

  Sadece 2 gün pansuman gerektirir. İşlem ortalama 20-25 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Dikiş bulunur ve dikiş hattının 15 gün zorlanmaması iyileşme açısından önemlidir. Sadece 2 gün pansuman yapılır.

  6-)Limberg Flep Onarımı

  Kıl dönmesi alanının çıkarılarak o alanın kalçadan çevrilen doku ile kapatılması prensibine dayanır.

  Her türlü zorluktaki ve tekrarlayan kıl dönmesi vakalarında rahatlıkla kullanılabilir.

  Ekibimiz 5-6 kez tekrarlamış kıl dönmesi vakalarında dahi başarılı sonuçlar elde etmektedir.

  İşlem spinal ya da genel anestezi ile yapılabilir. 1 gece hastanede kalış gerektirir. Sadece 2 gün pansuman yapılır. 15 gün dikiş hattının gerilmemesi büyük önem arz eder. 15. Gün dikişler alınır.

  Unutulmamalıdır ki, teknik, tecrübe ve malzeme kalitesi tedavinizdeki en önemli etkenlerdir.

  Yorum Yap

  Hasta Görüşleri

  Op. Dr. Çetin ALTUNAL

  20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.