hemoroid (basur) nedir?

Hemoroid makat bölgesinde yer alan damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Halk arasında basur yada mayasıl olarak bilinir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

 • Makatta ele gelen şişlik
 • Makattan kanama ( taze kırmızı renkli)
 • Ağrı
 • Yanma
 • Makatta ıslaklık hissi

Hemoroid Neden Oluşur ?

 • Kabızlık ve ishal
 • Gebelik ve doğum
 • Dar kıyafetler
 • Uzun süre çömelmek
 • Uzun süre ıkınmak
 • Ağır kaldırmak
 • Hareketsiz yaşam

Bu durumlar makat bölgesindeki basıncı artırarak hemoroid oluşumuna neden olur.

Mayasıl Nedir?

Mayasıl, hemoroid (basur) hastalığının diğer adıdır. Makat bölgesindeki damarların genişleme ile ortaya çıkan bir durumdur. Uzun süre çömelme, ıkınma, ağır kaldırma, tuvalette oturma, kabızlık, gebelik, ağır kaldırma risk faktörleridir.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konulur ?

Genellikle rektal bölge muayenesi ile tanı konulur. Fakat kanamaya neden olan durum muayene ile net olarak ortaya konulamayan hastalara “Rektoskopi” adı verilen, makatın muayene sırasında görülemeyen iç kısmına bakılması işlemi önerilir.

Tedavi aşamasından önce şikayetlere neden olabilecek perianal fistül , perianal apse , anal fissür ve rektal bölge kanserleri mutlaka ayırt edilmelidir.

Unutmayınız ki makattan kanama hemoroide bağlı olabileceği gibi makat bölgesi ya da kalın barsak kanserinin bir belirtisi de olabilir.

Basur (Hemoroid, Mayasıl)  Ne İyi Gelir?

Öncelikli olarak oluşumun önlenmesi oldukça önemlidir. Eğer oluştuysa da mutlaka muayene bulgularına göre erken evrelerde uygun ilaç tedavileri faydalı olacaktır. Eğer ileri evre bir durum söz konusuysa, lazer vb. tedavi yöntemleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Basur (Hemoroid, Mayasıl) Ne Çare Ameliyat mı?

Tedavi seçeneklerine muayene bulgularına göre karar verilir. Erken dönemde yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri ile ilaç tedavisi fayda sağlarken, ileri evrelerde lazer vb. teknolojilerle dikişsiz olarak hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Basur (Hemoroid, Mayasıl) Bitkisel Tedavi İle Geçer mi?

Tedavi aşamasında kullanılan kremler ve ilaçlar çoğu zaman bitkilerden elde edilir ve birçok ön çalışma ile etkinliği ve yan etkileri ortaya konulmuştur. Bu nedenle doktor kontrolünde güvenle kullanılabilirler. Standardize edilmemiş ve yan etki profili bilinmeyen otlardan ve kremlerden uzak durmak gerekir.

Sıcak Oturma Banyosu Basura İyi Gelir mi?

Sıcak oturma banyosu basur tedavisinden çok  anal fissür adını verdiğimiz makat çatlaklarında makat kaslarını gevşeterek fayda sağlayacaktır. Zaman zaman bazı hemoroidal hastalıklarda da bir miktar rahatlama sağlayabilir.

Hemoroidden Koruyan Beslenme Nasıl Olmalı?

Hemoroidal hastalıkların ana nedenlerinden birinin kabızlık ve çok ıkınma olduğu düşünüldüğünde; kabızlığı önleyici sebze ve posa ağırlıklı beslenme, su tüketimini arttırma ve acı içeren baharat ve yiyeceklerden uzak durulması fayda sağlayacaktır.

Hemoroid Dereceleri

Hemoroid öncelikli olarak iç ve dış hemoroid olarak üzere 2’ye ayrılır.

Dış Hemoroid :

Makat dış kısmındaki damarlardan köken alan, şişlik ve ağrı ile kendini gösteren hemoroidlerdir.

İç Hemoroid :

İç hemoroid makat iç kısmındaki damarlardan köken alan ve 4 evreye ayrılan hemoroidlerdir;

Evre 1 : Makat içinde damarlar genişler fakat makat dışına çıkmazlar

Evre 2 : Genişleyen damarlar dışkılama veya ıkınma sırasında dışarı çıkar ve kendiliğinden içeri girer

Evre 3 : Makat dışına çıkan hemoroid kendiliğinden makat içine giremez ancak elle itilerek içeri girer

Evre 4 : Makat dışına çıkan hemoroidler hiçbir şekilde makat içine girmez

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Yaşam önerileri:

Liften zengin beslenilmeli
Düzenli egzersiz yapılmalı
Dar kıyafetlerden uzak durulmalı
Uzun süre çömelmemeli, çömelerek iş yapılmamalı (yer silmek, çapa yapmak vs.)
Ağır kaldırmamalı
Baharatlı gıdalardan uzak durulmalı
İlaç Tedavisi:

Damar büzücü ilaçlar

Makat bölgesine etkili kremler, pomadlar ve fitiller
Cerrahi Tedavi:

1- Skleroterapi

Makatta genişlemiş olan damarların içine uygulanan büzüştürücü ve damar duvarlarının birbirine yapışmasını sağlayan ilaç tedavisidir. İşlem 3-5 dakika sürer, hasta aynı gün yaşamına devam edebilir. İşlemin birkaç kez tekrarlanması gerekebilir.

2- İnfrared Koagülasyon

Halk bu işlemi lazerle tedavi olarak bilir. Aslında lazer olarak bilinen durum, aslında kızıl ötesi ışın ile damarların yakılması işlemidir. İşlem ortalama 3-5 dakikadır. Hasta aynı gün taburcu edilebilir.

3- Bant Ligasyon Yöntemi

Hemoroidin köküne lastik bant uygulanması ve sıkışan damarın kuruyup düşmesi mantığına dayanır. Hasta aynı gün yaşamına dönebilir.

4-Longo Yöntemi Nedir?

Longo Yöntemi; evre 3-4 hemoroidlerin tedavisinde kullandığımız ve makat damarlarını iç kısımdan kesip, dışarı çıkan dokuları tekrar içeri asan bir zımbalama mekanizması olan cerrahi tekniktir. Bu yöntemin uygun olup olmadığına karar vermek için hemoroidal durumun muayene ile değerlendirilmesi gerekir.

5- Cerrahi Hemoroidektomi (Ferguson Tekniği)

Cerrahi yöntemle yani bistüri ile damarların kesilerek çıkarılması ve dikiş atılarak kalan dokunun bütünlüğünün sağlanmasının sağlandığı cerrahilerdir. Halen tüm dünyada sık kullanılan bir yöntem olup, dikişli olması diğer yöntemlere göre daha ağrılı bir iyileşme sürecine neden olabilmektedir.

6- Ultrasonik Hemoroidektomi

Yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak damarların yakılarak çıkarılması sağlanır. Operasyon kansız bir cerrahidir. Ultrasonik dalgalar kullanıldığı için doku hasarı koter benzeri cihazlara göre çok daha azdır ve ağrı çok daha az olmaktadır. Dikiş olmaması ve işlemin kısa sürmesi büyük avantajdır. Tarafımızca sık kullanılan bir yöntemdir.

7- Lazer Hemoroidolizis

Lazer çok şiddetli, tek renk ışık demetidir. Uygun hemoroid hastalarında lazer hemoroidolizis yöntemi ağrısız, kanamasız ve çabuk uygulanabilen güvenli bir tedavi yöntemdir. Tarafımızca da başarıyla kullanılan bir yöntemdir.

Hangi Hemoroide Hangi Cerrahi?

Hastanın genel durumu, tedaviden beklentileri, hastalığın evresi ve muayene bulguları sonucunda her hasta için önereceğimiz yöntem aynı olmayabilir. Yukarıda tarif edilen bütün yöntemler uygun hastalarda tarafımızca kullanılmaktadır. Hasta ameliyat öncesi muayene edilerek o hasta için en uygun yöntem belirlenir. Yöntemin avantaj ve dezavantajları hastaya ayrıntılı olarak anlatılır. Böylece hasta bütün tedavi süreci hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmuş olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, makattan kanama önemli bir bulgudur. Mutlaka ayırıcı tanının yapılması gerekir. Anal fissür, perianal fistül, perianal apse, makat bölgesi kanserleri ile hemoroidin tedavi öncesi karışmaması sağlanmalıdır.