Dil Seçiniz
Lazer Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Lazer Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Hemoroid; bir diğer adı basur olan son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Anüs bölgesindeki toplardamarların şişip genişlemesi olarak tanımlanabilir. Hatta, bacaklarda görülen varisin makatta görülen versiyonu olarak da bilinir. 

Hemoroid; gençlerin ve yetişkinlerin muzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra, ilerleyen yaşlarda görülme sıklığı daha fazladır. Hatta, 40 yaş üzeri kişilerde daha çok rastlanan bir hastalık olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Aşırı ıkınma, yaşlılık, şişmanlık, uzun süreli kabızlık, uzun süreli ishal, ağırlık kaldırma, hamilelik ve doğum, düşük lif oranına sahip veya acılı yiyeceklerle beslenme; hemoroidin belirgin nedenleri arasında bulunur. 

Birçok kişinin şikayet ettiği hemoroid sorunundan kurtulmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri lazer hemoroid ameliyatıdır. 

Lazer Hemoroid Ameliyatı Nedir? 

Lazer hemoroid ameliyatı; her geçen gün daha çok tercih edilir. Hastalığın birinci veya ikinci evresinde genellikle ameliyata başvurulmaz. Ancak, hemoroidin şiddetli olduğu üçüncü ve dördüncü evrede cerrahi operasyon şart haline gelir. 

Lazer hemoroid ameliyatı; hastalığın birinci ve ikinci evresinde hemoroid pakelerini söndürmede işe yarar. Buna ek olarak, hastalığın üçüncü ve dördüncü evresini geçiren kişilerde ise genişleyen ve sarkan memeleri yok etmek için ultrasonik makas tercih edilen bir seçenektir. Söz konusu ameliyattan sonra hastalar bir günlük dinlenmenin ardından normal hayatlarına devam ederler. 

Lazer Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Lazer ile hemoroid tedavisi son derece avantajlıdır. Günübirlik bir işlem olmakla beraber hastaya lokal, genel veya spinal anestezi uygulanabilir. 

Anestezi kısmından önce hasta duruma uygun pozisyonuna alınır. Ameliyat bölgesinin antiseptik solüsyon ile boyanır. Ardından, bölgenin üzerine temiz örtüler örtülerek sürece başlanır. Lazer hemoroid ameliyatı sırasında anoskoptan yardım alınır. Bu alet sayesinde anüs bölgesinin iç kısmı görüntülenir. Bilhassa basur memeleri, fistül ya da anal fissür oluşumları dikkatli bir şekilde gözlemlenir. Bir sonraki aşamada lazer iğnesi devreye girer. Bu iğne; hemoroid memelerinin köküne doğru ilerletilir. Lazer atışları uygulanarak süreçten en iyi şekilde verim alınır. 

Anal fistülün söz konusu olduğu hallerde ilk olarak fistül kanalı renkli bir solüsyonla tespit edilir. Ardından, fistül kanalı ve fistülün iç ve dış orifisleri tespit edilerek sürece devam edilir. Lazer hemoroid ameliyatı bilhassa kullanılan araç gereçlerle fark yaratır. Bu noktada, fistül kanalı özel bir fırça yardımıyla en iyi şekilde temizlenir. Ayrıca, serum fizyolojik ile yıkanır. Bir sonraki aşamada, yine özel lazer uçları fistül kanalından çekilerek atışlar gerçekleştirilir. Bu sayede, fistül kanalının yok edilmesi sağlanır. Tüm bu işlemler sırasında bilhassa dokulara hiçbir zarar verilmediğini söylemek gerekir. Herhangi bir doku kesilmesi ya da dikilmesi söz konusu değildir. 

Lazer Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Lazer Hemoroid Ameliyatı Sonrası 

Hastanın lazer hemoroid ameliyatı sonrası birtakım hususlara dikkat etmesi şarttır. Hasta; işlemin ertesinde dinlenmek adına odasına alınır. Uygulamanın ardından yarım saat geçtikten sonra bir şeyler yiyip içmeye başlayabilir. Ayrıca, yeni doğum yapmış annelerin bebeklerini emzirmelerinin önünde herhangi bir engel yoktur. İşlem sırasında lokal anestezinin uygulandığı durumlarda hastanın ortalama 2-3 saat sonra evine gitmesi söz konusudur. Ancak, spinal anestezi uygulanmış hasta, 5-6 saat veya bir gece gözetim altında kalmalıdır. 

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası hastalar bir günlük dinlenmenin ardından yürüyüş yapma, duş alabilme, işe gidebilme ve araba kullanabilme şansını elde ederler. 

Lazer ile hemoroid tedavisi son derece avantajlıdır. Geleneksel cerrahi hemoroid operasyonlarında kullanılan araç gereçler yerine özel ve duyarlı lazer uçları tercih edilir. Bu sayede, hastalıklı dokular olabilecek en dikkatli şekilde kesilir. Bunun yanı sıra, kanamaya sebep olan damarlar yine en az hasarla yakılır ve kapatılır. Sonuç olarak, geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha hızlı ve verimli olduğunu söylemek gerekir. 

Lazer hemoroid ameliyatı ile hemoroid memeleri ortadan kaldırılır. Ayrıca, tekrarlama olasılığı da azaltılır. Ancak, bu ameliyattan faydalanmak isteyenlerin iyi bir kliniği, ameliyat merkezini veya hastane ameliyathanesini tercih etmesi şarttır. Ameliyatın ardından ortaya çıkması muhtemel durumlardan da bahsetmek gerekir. Tıpkı diğer ameliyat türlerinde olduğu gibi bu ameliyatın ertesinde de birtakım kanama, ağrı ve enfeksiyon vakalarına rastlanır. Fakat, lazer kullanılarak gerçekleştirilen bir operasyon olmasından mütevellit enfeksiyon riski son derece azdır. 

Online Randevu/Bilgi Al

  Lazer Hemoroid Ameliyatı Fiyatları 

  Lazer hemoroid tedavisinin diğer hemoroid tedavilerine kıyasla farklı avantajları vardır. Her şeyden önce, ağrı diğer yöntemlere göre daha azdır ya da yoktur.   Enfeksiyon oluşma riski de bir hayli düşüktür. Kısa süreli bir operasyon oluşuyla öne çıkar. Operasyonun süresi kısa olduğu gibi iyileşme süreci de bir hayli kısadır. Buna ek olarak, hasta; operasyonun ertesinde belirgin bir farklılık yaşamaz. 

  Hemoroid tedavi edilmediği takdirde anal kısmın tahriş olması da söz konusu olabilir. Sonuç olarak, insanların bu hastalıktan kurtulmaları adına doğru koşullarda etkili bir tedaviye gereksinim duyulur. 

  Lazer hemoroid tedavisinde uzman doktorlar tercih edildiği takdirde herhangi bir sorun yaşanmaz. Birçok kişinin aklında lazer hemoroid ameliyatı fiyatları ne kadar sorusu bulunuyor. Hastanenin ve kullanılan ekipmanların kalitesi fiyatlar üzerinde belirleyicidir. Ancak, söz konusu operasyonun fiyatları insanların bütçesini zorlayacak nitelikte değildir. Bu yüzden, hemoroid sorunundan muzdarip olan kişiler gönül rahatlığıyla bu uygulamaya başvurabilirler.

  Çetin Altunal Ödül

  Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

  Direkt iletişime geçmek için;
  Tel : +90 (212) 706 87 97
  Mail : [email protected]

  Yorum Yap

  Hasta Görüşleri

  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL

  20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.