Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı; midenin büyük bir kısmının ameliyat ile kesilerek çıkarılması ve kalan midenin çok daha küçük bir hacme sahip tüp halini almasını sağlayan ameliyattır.

Tüp mide ameliyatının amacı mide hacminin küçültülmesi, kişilerin daha çabuk doyarak kilo vermesinin sağlanmasıdır.

tüp mide ameliyatı nedir?Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı için 18 yaş üzerinde olmak gerekir. Üst yaş sınırı olmayıp, hastanın kronik hastalıkları ve fiziksel performansına göre karar verilir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne kadar Sürer?

Tüp Mide ameliyatı ortalama 1 saat civarı süren, ortalama 5 delikten kapalı olarak gerçekleştirilen bir ameliyattır. 

Katıldığım TV Programları

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Tüp mide ameliyatına uygunluğun belirlenmesi için vücut kitle indeksiniz hesaplanır.

Tüp Mide Ameliyatı için:

Vücut kitle indeksiniz 40 üzerinde olmalı ya da Vücut kitle indeksiniz 35 üzerinde ve beraberinde fazla kiloya bağlı hipertansiyon, diyabet ya da uyku apnesi gibi bir hastalık olmalıdır.

Online Randevu/Bilgi Al

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vücutta İz Kalır mı?

  Tüp mide ameliyatı genellikle laparoskopik yapılır ve vücudunuzda 4 ya da 5 adet yaklaşık 1-2 cm boyutlu çizgi şeklinde iz kalacaktır.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Riski Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Tüp mide ameliyatında, midenin büyük kısmı kesilerek çıkarılır ve kalan mide duvarı özel zımbalarla tekrar birleştirilir. Zımba ile birleştirilen bu alanlardan mide içeriğinin karın içine sızmasına kaçak adı verilir. Ameliyat sırasında metilen mavisi içeren bir sıvı ile mide şişirilerek kaçak olup olmadığı kontrol edilir.

  Bu testte bir kaçak saptanmasa bile ileriki günlerde kaçak riski vardır. Bu nedenle karın içine gerek kaçak kontrolü, gerekse kanama kontrolü açısından dren adı verilen özel hortumlar yerleştirilir. Bu drenler 3. Ya da 4. Gün bir problem yoksa çekilir.

  Kaçak belirtileri genellikle yüksek ateş, karın ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı ve tansiyon düşüklüğüdür. Bu tür belirtiler varsa ve taburcu olduysanız, mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

  Çetin Altunal Ödül

  2021 Yılı Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

  Direkt iletişime geçmek için;
  Tel : +90 (212) 706 87 97
  Mail : [email protected]

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Egzersiz ve Spor

  Tüp mide ameliyatı sonrası doktorunuzun farklı bir önerisi yoksa, 7-10 gün içinde zorlayıcı olmayan egzersizlere başlanabilir. 1. Ay sonunda ise her türlü spor yapılmaya başlanabilir.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur mu?

  Tüp mide ameliyatı sonrası; verdiğiniz kilo miktarına, cilt elastikiyetinize ve yaşınıza bağlı olarak sarkmalar oluşabilir.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alınır mı?

  Tüp Mide Ameliyatı mide hacminizi küçülterek daha küçük porsiyonlarla doymanızı sağlar ve böylece kilo verirsiniz. İlk 2 yıl içinde düzenli ve dengeli bir beslenme düzeni ediniz ve hareketli yaşamaya alışırsanız sorun olmayacaktır. Eğer hayat alışkanlıklarınızı değiştirmez ve sağlıklı beslenme düzeni oturtamazsanız tekrar kilo almaya başlayabilirsiniz.

  Tüp Mide Ameliyatı Riskli midir?

  Her türlü cerrahi işlem az ya da çok miktarda risk taşımaktadır. Tüp Mide Ameliyatı’ndaki en önemli risk kaçak riskidir. Bu risk; cerrahiyi tecrübeli bir cerrah, uygun ekipmanla yaptığı taktirde oldukça düşüktür.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyetisyen Desteği Gerekir mi?

  Ameliyat sonrası doğru ve dengeli beslenmeyi öğrenmeniz için, bu konuda tecrübeli bir diyetisyenin takibinde doğru beslenmeyi öğrenmeniz oldukça önemlidir.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hastanede Kaç Gün Yatmak Gerekir?

  Tüp Mide Ameliyatı sonrası ortalama 3-4 günlük yatış yeterli olmaktadır.