Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, ameliyatsız ve dikişsiz olarak mideye endoskopik yöntemle yerleştirilen ve midede yer kaplayarak erken doymayı ve diyete uymayı kolaylaştıran balondur.

Mide Balonu Ne İşe Yarar?

Mide balonu en yaygın kullanılan kilo verme tekniklerinden biridir. Amaç balonun midenizde yer kaplaması ve daha çabuk doymanıza katkı sağlamasıdır.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu 2 çeşittir. Endoskopi ile takılabilen ve kapsül şeklinde olup yutturulabilien. Endoskopik olarak takılabilen mide balonları, endoskopi ünitesinde takılır. Endoskopi ünitesinde anestezi ekibi size damardan ilaç yaparak sizi uyutur. Siz uyurken doktorunuz önce endoskop ile midenizi değerlendirir ve engel bir durum yoksa, aynı anda mide balonunuzu endoskop yardımıyla midenize yerleştirir. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer ve siz uyuduğunuz için işlemi hatırlamaz ve hissetmezsiniz. Yutulabilir Mide Balonu (Elipse Mide Balonu) ise size su yardımıyla yutturulur. Bu işlem için anestezi ve endoskopi gerekli değildir. Kapsül şeklindeki balonun midedeki yeri siz yuttuktan sonra röntgen ile tespit edilir. Uygun yere ulaştığında özel sıvısı ile şişirilir ve röntgen ile tekrar kontrol edilir. Daha sonra şişirme ipi çıkarılır. Bu balonu yutmakta zorlanırsanız, bu balonda endoskopi ile takılabilir.

Mide Balonu Kimlere Takılabilir?

Diyete rağmen kilo veremeyen 18-55 yaş arası vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan hastalar için uygundur.

Katıldığım TV Programları

Mide Balonu Kimlere Takılmaz?

Ciddi mide ülseri olan, midesinin bir kısmının veya tamamının alındığı hastalara, belirgin mide fıtığı olan hastalara uygun değildir.

Mide Balonu Kaç Kiloda Takılır?

Mide balonu ancak vücut kitle endeksi 27 üzerinde olan kişilere takılabilir. İşlemler yapılmadan önce mutlaka bu kontrollerin yapılması gerekir.

Mide Balonu Çıktıktan Sonra Kilo Alınır mı?

Mide balonu çıktığı zamana kadar kişilerin mutlaka doğru bir beslenme alışkanlığı ve hareketli bir yaşam alışkanlığı edinmeleri gerekir. Eğer bu konuda dikkatli olunmazsa tüp mide ameliyatı dahil bütün yöntemlerden sonra tekrar kilo alabilirsiniz.

Mide Balonunun Zararı Ve Yan Etkileri Var Mı?

Mide Balonu Riski Var mı?

Mide balonu riskleri oldukça düşüktür. Endoskopik her işlemde olduğu gibi midenizi tahriş etme, kanama, delinme gibi riskler mevcuttur. Fakat bu riskler oldukça düşüktür.

Mide Balonunun Zararı Ve Yan Etkileri Var Mı?

Mide balonu uygulaması sonrası ilk 1 hafta bulantı ve kusma şikayetleri olabilir. Bunun dışında günlük hayatınızı ve sağlığınızı etkileyecek yan etkiler pek olası değildir. 1 hafta içinde karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri gerilemezse balonun nadiren çıkarılması gerekebilir. Bu durum midenin balonu kabul etmemesi olarak değerlendirilir.

Çetin Altunal Ödül

Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Direkt iletişime geçmek için;
Tel : +90 (212) 706 87 97
Mail : [email protected]

Mide Balonu Takılınca Dikiş İzi Olur Mu?

Mide balonu uygulaması endoskopik bir işlem olup, ağızdan girilerek mideye yerleştirilir, bu nedenle dikiş, yara gibi durumlar söz konusu değildir.

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Ne Zaman Kilo Veririm?

Mide balonu uygulaması tek başına kilo verdirmez. Ne zaman ve ne kadar kilo vereceğinizi belirleyen ana faktörler; nasıl beslendiğiniz ve ne kadar hareket ettiğinizdir.

Mide Balonu İle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Mide balonu ile verilecek kilo miktarını belirleyecek olan mide balonu değildir. Bunu belirleyecek 4 faktör vardır. Nasıl beslendiğiniz, ne kadar hareket ettiğiniz, fazla kilo miktarınız ve metabolizma hızınızdır.

Mide Balonu Ne Kadar Etkili?

Mide balonu midenin bir kısmını doldurur. Kalan kısmı sizin ne tür yiyeceklerle doldurduğunuz, psikojenik beslenmeden ne kadar uzak durduğunuz balonun etki düzeyini belirleyecektir.

Sık Sorulan Sorular

Mide Balonu Taktıran Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

İnsanlar; dengesiz ve fast food ağırlıklı beslenme, hareketsiz yaşam, genetik faktörler ve daha birçok
sebep dolayısıyla kilo alırlar. Birçok kişi; kilo vermekte zorlanır. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde
kilo vermek adına istekli olan insanların önünde farklı seçeneklerin olduğunu ifade edebiliriz.
Diyet ve egzersiz ile kilo vermek adına çaba gösterenlerin sayısı bir hayli fazladır. Ameliyatsız
zayıflama yöntemleri arasında patenti bize ait olan bimodal mide botoksu ve mide balonu çeşitleri
önemli hale gelir.

Mide Balonu Takılınca Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Mide balonu yaklaşık 15 dakikalık bir işlemle takılır ve 1-2 saat sonra hastaneden ayrılmış olursunuz. Yatış gerektirmez, aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Mide Balonu Ne İle Şişirilir?

Mide balonu mavi renkli özel bir sıvı ile şişirilir. Bu sıvının özelliği, olurda balonda bir kaçak olursa idrarınızı mavi-yeşil renge boyayarak sizi uyarmaktır.

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

Mide balonu çeşitleri sıvı ile şişirilen, hava ile şişirilen, ayarlanabilen veya yutulan mide balonu gibi isimler ile anılmaktadırlar. Hangi çeşitlerin kullanılacağına yapılan kontrollerden sonra doktorlar karar verebilir. Aynı zamanda mide balonu fiyatları da bu çeşitlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Mide Balonu Takılınca Diyet Yapmak Gerekir Mi?

Mide balonu uyguladığımız hastalara ilk 10 günlük özel bir diyet uygulamaktayız, sonrasında da sağlıklı beslenme programı vermekteyiz. Mide balonu sizin bu programa daha rahat uymanızı sağlamak için uygulanır.

Bilgi Al

  Mide Balonu Patlar Mı?

  Tarafımızca kullanılan mide balonları oldukça kaliteli ve sağlam malzemelerden, gerekli kalite testlerinden geçmiş balonlardır. Bu balonların patlaması pek olası değildir. Oldukça nadiren kaçak oluşabilir. Bu durumda da idrarınızın renginin mavi-yeşil renge dönmesiyle kolaylıkla durum saptanabilir.

  Mide Balonu Ne Kadar Süre Midemde Kalacak?

  Mide balonlarının birçok çeşidi bulunmaktadır.  Bunlar 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık balonlar ve yutulabilen balonlardır. Bu konuda hasta uyumu açısından ve gerekli kilo kaybını sağlayabilmek açısından sizinle yapacağımız ön görüşmede size hangi balonun uygun olduğuna birlikte karar veririz. Bu balon türlerinin hepsi tarafımızca uygulanabilmektedir. Amacımız size hayal ettiğiniz fazla kilolardan arınmış, sağlıklı bir beden sağlamak.

  Kullanılan Mide Balon Türleri Nelerdir?

  • Medsil Balon
  • Orbera Balon
  • Spatz 3 Balon
  • Allurion Elipse Yutulabilen Balon

  Mide Balonu Kesin Zayıflatır Mı?

  Mide balonu takılması sizin zayıflayacağınız anlamına gelmez. Mide balonunun amacı sizde daha çabuk doygunluk oluşturmak ve diyete daha kolay uymanızı sağlamaktır. Eğer siz diyete ve size verilen programa uymak yerine, kendinizi zorlayarak aşırı yemek tüketimine devam ederseniz size yardımcı olmamız mümkün değildir. Bu nedenle mide balonu takacağımız hastaların bu sürece hazır olması ve önerdiğimiz programa uyması büyük önem arz etmektedir.

  Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Mide balonu taktıran kişilerde beslenme ilk 10 gün sıvı-püre ağırlıklı olmalıdır. Erken dönemde katı yiyecek tüketmek, midenin balona alışması zorlaştırıp mide krampları ve bulantıyı arttırabilir. Bu konuda doktorunuzun önerilerine uyarak ilerlemek oldukça önemlidir.

  Mide balonu; tahmin edilebileceği üzere ilk olarak mideye yerleştirilir. Ardından, özel sıvı şişirilir.
  Silikon bir balon olarak tanımlanabilir. Birçok hastaya endoskopik olarak uygulanan bir işlemdir.
  Ayrıca yutulabilir balonda mevcuttur.
  Mide balonu hakkında araştırma yapan insanların aklında mide balonu taktırdıktan sonra nasıl
  beslenilir sorusu da yer alır. Bu noktada, mide balonu takılan kişi; diyetisyeninin kendisi için
  hazırlamış olduğu listeye uygun olarak beslenmelidir. Aksi takdirde, kilo veremeyebilir. Bunun yanı
  sıra, kızartmalar, atıştırmalıklar, şekerli ve asitli içecekler, beyaz ekmek, işlenmiş etler, tatlı ve şekerli
  gıdalar; mide balonu taktırdıktan sonra asla tüketilmemesi gereken yiyecek ve içecekler arasında
  bulunur.
  Mide balonu taktıranlar; ilk 5 gün sıvı diyeti uygulamak zorundadırlar. Herhangi bir rahatsızlık
  hissetmeyenler; beşinci günün ardından yumuşak gıdalara geçebilirler. Küçük porsiyonlar
  tüketilmelidir. Et ürünleri iyi pişmiş olmalıdır. Bunun yanı sıra, sebze ve meyve püreleri de
  tüketilebilir. Son olarak, diyetisyenin özel olarak hazırladığı diyetler uygulanmalıdır.

  Mide Balonu Taktırdıktan Sonra Egzersiz Rutini Nasıl Olmalıdır?

  Mide balonu taktırdıktan sonra günlük en az 10.000 adım atılmalıdır. Bisiklet, yüzme ve yürüyüş gibi
  hafif aktiviteler tercih edilmelidir. İlerleyen günlerde koşu bandı gibi egzersizlere başlanabilir.

  Mide Balonu Taktırdıktan Sonra Oluşabilecek Şikayetler

  Mide balonu taktıranlar; bilhassa bulantı ve kramptan şikayet edebilirler. Ancak, bu şikayetlerin
  herkeste görülmesi söz konusu olmayabilir. Bazı kişiler ise çok daha şiddetli bulantı ve kramp
  şikayetleri ile karşılaşabilirler. Ayrıca, kasılma şikayetine de rastlanılabilir. Söz konusu şikayetler;
  genellikle bir hafta içerisinde geçer. Geçmemesi halinde mide balonunun çıkartılması söz konusu
  olabilir.

  Hangi Tip Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

  Mide balonu kullanmak isteyen kişiler bunun için hangi tip mide balonlarının kullanacaklarına doktorların yardımları ile karar vermelidirler. Çünkü her mide balonu çeşidi herkes için uygun olmayabilir.

  Endoskopik Mide Balonu Nedir?

  Endoskopik mide balonu mideye indirildikten sonra hava veya sıvı ile şişirilebilen balonlardır. Ameliyat olmak istemeyen ve aynı zamanda egzersiz ile kilo vermek isteyen kişilere yardımcı olmak için uygulanan bir tekniktir. Mide balonu fiyat seçenekleri konusunda en uygun olanlardan biridir.