mide balonu nedir?

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu, ameliyatsız ve dikişsiz olarak mideye endoskopik yöntemle yerleştirilen ve midede yer kaplayarak erken doymayı ve diyete uymayı kolaylaştıran balondur.

Mide Balonu Kimlere Takılabilir?

Diyete rağmen kilo veremeyen 18-55 yaş arası vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan hastalar için uygundur.

Mide Balonu Kimlere Takılmaz?

Ciddi mide ülseri olan, midesinin bir kısmının veya tamamının alındığı hastalara, belirgin mide fıtığı olan hastalara uygun değildir.

Mide Balonunun Zararı Ve Yan Etkileri Var Mı?

Mide balonu uygulaması sonrası ilk 1 hafta bulantı ve kusma şikayetleri olabilir. Bunun dışında günlük hayatınızı ve sağlığınızı etkileyecek yan etkiler pek olası değildir. 1 hafta içinde karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri gerilemezse balonun nadiren çıkarılması gerekebilir. Bu

durum midenin balonu kabul etmemesi olarak değerlendirilir.

Mide Balonu Takılınca Dikiş İzi Olur Mu?

Mide balonu uygulaması endoskopik bir işlem olup, ağızdan girilerek mideye yerleştirilir, bu nedenle dikiş, yara gibi durumlar söz konusu değildir.

Sık Sorulan Sorular

Mide Balonu Takılınca Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Mide balonu yaklaşık 15 dakikalık bir işlemle takılır ve 1-2 saat sonra hastaneden ayrılmış olursunuz. Yatış gerektirmez, aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Mide Balonu Ne İle Şişirilir?

Mide balonu mavi renkli özel bir sıvı ile şişirilir. Bu sıvının özelliği, olurda balonda bir kaçak olursa idrarınızı mavi-yeşil renge boyayarak sizi uyarmaktır.

Mide Balonu Takılınca Diyet Yapmak Gerekir Mi?

Mide balonu uyguladığımız hastalara ilk 10 günlük özel bir diyet uygulamaktayız, sonrasında da sağlıklı beslenme programı vermekteyiz. Mide balonu sizin bu programa daha rahat uymanızı sağlamak için uygulanır.

Mide Balonu Patlar Mı?

Tarafımızca kullanılan mide balonları oldukça kaliteli ve sağlam malzemelerden, gerekli kalite testlerinden geçmiş balonlardır. Bu balonların patlaması pek olası değildir. Oldukça nadiren kaçak oluşabilir. Bu durumda da idrarınızın renginin mavi-yeşil renge dönmesiyle kolaylıkla durum saptanabilir.

Mide Balonu Ne Kadar Süre Midemde Kalacak?

Mide balonlarının birçok çeşidi bulunmaktadır.  Bunlar 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık balonlar ve yutulabilen balonlardır. Bu konuda hasta uyumu açısından ve gerekli kilo kaybını sağlayabilmek açısından sizinle yapacağımız ön görüşmede size hangi balonun uygun olduğuna birlikte karar veririz. Bu balon türlerinin hepsi tarafımızca uygulanabilmektedir. Amacımız size hayal ettiğiniz fazla kilolardan arınmış, sağlıklı bir beden sağlamak.

Kullanılan Mide Balon Türleri Nelerdir?

  • Medsil Balon
  • Orbera Balon
  • Spatz 3 Balon
  • Allurion Elipse Yutulabilen Balon

Mide Balonu Kesin Zayıflatır Mı?

Mide balonu takılması sizin zayıflayacağınız anlamına gelmez. Mide balonunun amacı sizde daha çabuk doygunluk oluşturmak ve diyete daha kolay uymanızı sağlamaktır. Eğer siz diyete ve size verilen programa uymak yerine, kendinizi zorlayarak aşırı yemek tüketimine devam ederseniz size yardımcı olmamız mümkün değildir. Bu nedenle mide balonu takacağımız hastaların bu sürece hazır olması ve önerdiğimiz programa uyması büyük önem arz etmektedir.