Anal Fissur

Ana FissürHalk arasında makat çatlağı veya makat yırtığı isimleri ile bilinen durumdur. Şiddetli makat ağrısı ve pembe renkli kanama en sık bulgulardır.Tuvalete gitmek hastalar için ızdırap halini alır. Hastalar ağrı nedeniyle tuvalete gitmeye korkar ve tuvalet ihtiyaçlarını ertelerler. Bu durum gaitanın sertleşmesine ve şikayetlerin daha da artmasına neden olur. Bu kısır döngü hastanın günlük yaşam kalitesini bozmaya başlar. Hastalar yemek yemeye bile korkar hale gelirler. Şiddetli makat ağrısı ve pembe renkli kanama en sık bulgulardır.

Anal bölgede (makatta) oluşan yırtıklar akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Anal fissür oluşumunu daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz. Bu video için Meditoons Ekibi’ ne teşekkür ederiz.

Akut Anal Fissür

Anal fissürün erken dönemidir ve hastalar bu dönemde başvurduğunda genellikle ameliyatsız tedavi edilebilirler.

Akut Anal Fissür Tedavisi

  • Gaita yumuşatıcılar
  • Oturma Banyosu
  • Lokal etkili kremler ve fitiller
  • Lifli Beslenme

Akut dönemde hastaların büyük çoğunluğu bu şekilde tedavi edilebilmektedir.

Kronik Anal Fissür

Anal fissürün geç dönemidir. Yırtık, spazm ve iskemi kısır döngüsü içinde günlük hayat kalitesini bozan ve medikal tedaviden fayda görmeyen durumdur.

Kronik Anal Fissür Tedavisi

Botoks Tedavisi: Anal fissür tedavisinde cerrahiye alternatif olarak kullanılan bir yöntem olup, literatürlerde % 50 başarı oranına sahiptir. Botoksun etki süresinin geçici olması da önemli bir etmendir.

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı: Lateral internal sfinkterotomi adı verilen ve oldukça yüz güldürücü sonuçları olan bir yöntemdir. Bölge anatomisine hakim ve tecrübeli cerrahlar tarafından yapıldığında sorun % 95 sona erecektir.

Bu kadar mıydı?

Tecrübelerimiz göstermiştir ki, hastalar bu cerrahiden çok korkar. Fakat cerrahi ve sonrası o kadar konforlu geçer ki, ameliyat sonrası bize kurdukları ilk cümle “Bu kadar mıydı?” olur