mide balonu nedir?
MİDE BALONU NEDİR?
Mide balonu, ameliyatsız ve dikişsiz olarak mideye endoskopik yöntemle yerleştirilen ve midede yer kaplayarak erken doymayı ve diyete uymayı kolaylaştıran balondur.
MİDE BALONU KİMLERE TAKILABİLİR?
  • Diyete rağmen kilo veremeyen 18-65 yaş arası vücut kitle indeksi 30 üzerinde olan hastalar için uygundur
MİDE BALONU KİMLERE TAKILAMAZ?
  • Ciddi mide ülseri olan, midesinin bir kısmının veya tamamının alındığı hastalara, belirgin mide fıtığı olan hastalara uygun değildir
MİDE BALONUNUN ZARARI VE YAN ETKİLERİ VAR MI?
Mide balonu uygulaması sonrası ilk 72 saat bulantı ve kusma şikayetleri nadiren olabilir. Bunun dışında günlük hayatınızı ve sağlığınızı etkileyecek yan etkiler pek olası değildir.
MİDE BALONU TAKILINCA DİKİŞ İZİ OLUR MU?
Mide balonu uygulaması endoskopik bir işlem olup, ağızdan girilerek mideye yerleştirilir, bu nedenle dikiş, yara gibi durumlar söz konusu değildir.
MİDE BALONU TAKILINCA KAÇ GÜN HASTANEDE KALINIR?
Mide balonu yaklaşık 30 dakikalık bir işlemle takılır ve 3-4 saat sonra hastaneden ayrılmış olursunuz. Yatış gerektirmez, aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.
MİDE BALONU NE İLE ŞİŞİRİLİR?
Mide balonu mavi renkli özel bir sıvı ile şişirilir. Bu sıvının özelliği, olurda balonda bir kaçak olursa idrarınızı maviye boyayarak sizi uyarmaktır.
MİDE BALONU TAKILINCA DİYET YAPMAK GEREKİR Mİ?
Mide balonu uyguladığımız hastalara 4 haftalık özel bir diyet uygulamaktayız, sonrasında da diyetisyen kontrolünde 1 yıllık program uyguluyoruz. Mide balonu sizin bu programa çok daha rahat ve açlık hissetmeden uymanızı sağlayacaktır.
MİDE BALONU NE KADAR SÜRE MİDEMDE KALACAK?
Piyasada birçok mide balonu bulunmakta bunlar 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık balonlardır. Bu konuda hasta uyumu açısından ve gerekli kilo kaybını sağlayabilmek açısından 1 yıllık balon kullanmaktayız. Amacımız 1 yıl sonunda size hayal ettiğiniz fazla kilolardan arınmış, sağlıklı bir beden sağlamak.
MİDE BALONU KESİN ZAYIFLATIR MI?
Mide balonu takılması sizin zayıflayacağınız anlamına gelmez. Mide balonunun amacı sizde daha çabuk doygunluk oluşturmak ve diyete daha kolay uymanızı sağlamaktır. Eğer siz diyete ve size verilen programa uymak yerine, kendinizi zorlayarak aşırı yemek tüketimine devam ederseniz size yardımcı olmamız mümkün değildir. Bu nedenle mide balonu takacağımız hastaların 1 yıllık sürece hazır olması ve önerdiğimiz programa uyması büyük önem arz etmektedir.
Sağlıklı günler dilerim.