Dil Seçiniz
fosfa soda (phospho-sofa) nedir?

Fosfa Soda (Phospho Soda) Nedir? Ne İşe Yarar?

FOSFA SODA (Phospho Soda) Nedir?

Her 5 ml içinde 2.4 g Monobazik Sodyum Fosfat ve 0.9 g Dibazik Sodyum fosfat içeren ve kalın bağırsağın kolonoskopi ve kalın bağırsak cerrahilerine hazırlanmasında kullanılabilen bir ilaçtır.

FOSFA SODA (Phospho Soda) Ne İşe Yarar?

Kolonoskopi hazırlığında farklı laksatifler (ishal yapıcı ilaçlar) kullanılabilir. Bu ilaçlardan biri de Fosfa Soda’dır (Phospho soda). Amaç kalın bağırsağı temizleyerek kolonoskopi ile net olarak değerlendirilmeye hazır hale getirmektir.

Bu ilacı kullanmadan önce bilmeniz gereken ana noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Alerji: Bu ilacın içindeki maddelere ya da benzer başka ilaçlara alerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bildirin.
 • Gebelik ya da çocuk yaş grubu: Bu kategorideki kişilerde ilacın güvenle kullanılabileceği yönünde çalışmalar yetersizdir. Bu nedenle bu konuda doktorunuza danışınız.
 • Yaşlılar: Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda bu ilacın yararlılığını sınırlayacak önemli problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalar, Fleet Fosfa Soda’ nın etkilerine karşı genç yetişkinlere göre daha duyarlı olabilir ve bu ilacı alan hastalarda dikkatli olunmasını gerektirebilecek yaşa bağlı böbrek sorunlarına sahip olma olasılıkları daha yüksektir.
 • Tıbbi Sorunlar:  Özellikle aşağıdakiler gibi başka tıbbi sorunlarınız varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.
 • Akut fosfat nefropatisi (çok fazla fosfatın neden olduğu ciddi böbrek sorunu)
  • Mide veya bağırsak sorunları (ör. tıkanıklık, perforasyon) 
  • Mide ameliyatı (örneğin by-pass, tüp mide) 
  • Toksik kolit (kolon iltihabı)
  • Toksik megakolon (kolonun şiddetli tahrişi)
  • Angina (şiddetli göğüs ağrısı)
  • Konjestif kalp yetmezliği 
  • Kalp krizi, yakın zamanda 
  • Kalp hastalığı (örneğin, kardiyomiyopati) 
  • Kalp ritmi sorunları (örneğin, uzamış QT aralığı, kötü kontrol edilen aritmi), —Aritmi riskini artırabilir.
  • Dehidrasyon 
  • Elektrolit dengesizliği (örneğin, kanda yüksek veya düşük kalsiyum, fosfat, potasyum veya sodyum) 
  • Hipovolemi (düşük kan hacmi) 
  • İnflamatuar barsak hastalığı, öyküsü 
  • Nöbet öyküsü
  • Yutma veya mide refleksi ile ilgili sorun 
  • Ülseratif kolit 
  • Alkol veya benzodiazepinlerden çekilme—Dikkatli kullanın. Bu koşulları daha da kötüleştirebilir.

Bu ilacı aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Daha fazlasını almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre almayın.

Bu ilaç bir prospektüs ile birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatlice okuyun ve uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Online Randevu/Bilgi Al

  “Berrak sıvılar”; su, yoğun olmayan çorba, posasız sıkılmış meyve suları (kırmızı veya kara üzüm, böğürtlen gibi mor renkli meyveler hariç), siyah çay veya sütsüz kahve, berrak karbonatlı veya karbonatlı olmayan alkolsüz içeceklerdir.
  Bu ilacı aldıktan sonra kendinizi hasta gibi hissetmemeniz için, olabildiğince çok sıvı almalısınız.

  FOSFA SODA (Phospho Soda) Ne Kadar Sürede Etki Eder?

  FOSFA-SODA (Phospho soda), ishal tarzı çeşitli bağırsak hareketleri oluşturacaktır. Genellikle 30 dakika içinde başlar ve 6 saate kadar sürebilir. İlacın kullanılmasından sonra, lütfen bağırsak hareketleri bitinceye kadar tuvalet yakınlarında bulununuz.
  İlk veya ikinci dozu aldıktan sonraki 6 saat içerisinde hiçbir bağırsak hareketi gerçekleşmemişse, ürünü tekrar kullanmayınız acilen doktorunuzla iletişime geçiniz çünkü su kaybı yaşayabilirsiniz.

  FOSFA SODA (Phospho Soda) Nasıl Kullanılır?

  FOSFA-SODA (Phospho soda) alımına hastane randevusundan önceki gün başlanmalıdır.

  FOSFA SODA (Phospho Soda) Aç mı Tok Mu Kullanılır?

  Birinci veya ikinci dozun alınması

  Öğlen saat 12’den önceki hastane randevuları için, “Sabah Randevusu” dozaj talimatları izlenmelidir. Öğlen saat 12’den sonraki hastane randevuları için, “Öğleden Sonra Randevusu” dozaj talimatları izlenmelidir.

  FOSFA SODA (Phospho Soda) Nasıl İçilir?

  SABAH RANDEVUSU Randevudan önceki gün

  Sabah Saat 7:00

  Birinci Doz

  – 1 şişe (45 mİ) FOSFA-SODA’yı (Phospho soda) yarım bardak soğuk suda (120 mİ) seyreltiniz. Bu solüsyonu içtikten sonra bir dolu bardak (240 mİ) soğuk su içiniz. Arzu ederseniz daha fazla içebilirsiniz. Bağırsak hareketleri sırasında kaybedilen sıvıları yerine koymak için mümkün olduğunca fazla sıvı içiniz.
  Öğlen Saat 13:00 Öğle yemeği – Öğle yemeği yerine en az üç dolu bardak (720 mİ) “berrak sıvı” veya su içiniz. Arzu ederseniz daha fazla içebilirsiniz. Öğleden sonra susuzluk hissettiğiniz zaman berrak sıvı veya su içebilirsiniz.
  Akşam Saat 19:00 Akşam yemeği – Akşam yemeği yerine en az bir dolu bardak “berrak sıvı” veya su içiniz. Arzu ederseniz daha fazla içebilirsiniz.

  İkinci Doz

  – Hemen sonra 45 ml’yi yarım soğuk bardak suda (120 mİ) seyreltiniz. Bu solüsyonu içtikten sonra bir dolu bardak (240 mİ) soğuk su içiniz. Arzu ederseniz daha fazla içebilirsiniz.
  Gece yarısına kadar gerekirse ilave su veya “berrak sıvı” içilebilir.
  Bol miktarda berrak sıvı içilmesi bağırsağın prosedür için temizlenmesine yardımcı olacaktır.

  ÖĞLEDEN SONRA RANDEVUSU:

  Randevudan önceki gün

  Saat 13:00 öğle yemeği – Hafif bir atıştırma yapılabilir. Öğle yemeğinden sonra hastane randevusunun sonrasına kadar başka katı besin alınmamalıdır.
  Saat 19:00 akşam yemeği – Akşam yemeği yerine en az bir dolu bardak “berrak sıvı” veya su içiniz. Arzu edilirse daha fazla içilebilir.

  Birinci Doz

  – Hemen sonra 45 mİ’yi yarım soğuk bardak suda (120 mİ) seyreltiniz. Bu solüsyonu içtikten sonra bir dolu bardak (240 mİ) soğuk su içiniz. Arzu ederseniz daha fazla içebilirsiniz.
  Bağırsak hareketleri sırasında kaybedilen sıvıları yerine koymak için mümkün olduğunca fazla sıvı içiniz.
  Gece yatmadan önce en az üç dolu bardak su veya “berrak sıvı” içiniz.

  Randevu günü

  Sabah Saat 7:00 Kahvaltı yerine en az bir dolu bardak “berrak sıvı” veya su içiniz. Arzu ederseniz daha fazla içebilirsiniz.

  İkinci Doz

  – Hemen sonra 45 ml’yi yarım soğuk bardak suda (120 mİ) seyreltiniz. Bu solüsyonu içtikten sonra bir dolu bardak (240 mİ) soğuk su içiniz. Arzu ederseniz daha fazla içebilirsiniz.
  Bağırsak hareketleriyle kaybedilen sıvıyı yerine koymak için mümkün olduğu kadar çok sıvı içiniz. Bol miktarda berrak sıvı içilmesi bağırsağın prosedür için temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  Sabah 08:00’e kadar daha fazla sıvı veya “berrak sıvı” alınabilir.

  Referanslar:

  https://kt.ilacprospektusu.com/ilac/12065-fleet-fosfa-soda-oral-laksatif-kt
  https://www.mayoclinic.org/

  Çetin Altunal Ödül

  Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

  Direkt iletişime geçmek için;
  Tel : +90 (212) 706 87 97
  Mail : [email protected]

  Yorum Yap

  Hasta Görüşleri

  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL

  20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.