Dil Seçiniz

Memede Dolgunluk Hissi ve Ağrı Neden Olur?

Göğüs ağrısı veya bir diğer deyimle mastalji çok yaygındır. Hormonal değişiklikler, yanlış sütyen kullanımı ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere birçok olası nedeni vardır. Bazı durumlarda, sırt veya boyun gibi vücudun diğer bölgelerinden gelen yansıyan ağrıdan kaynaklanabilir.

Memede dolgunluk ve ağrı hissinin birçok nedeni olsa da son zamanlarda en çok dikkat çeken neden meme kanseri olmaktadır. Meme kanseri memede başlayan bir kanser türüdür. Bir veya iki memede başlayabilir.

Meme kanseri neredeyse tamamen kadınlarda görülür, ancak erkekler de meme kanserine yakalanabilir.

 

Kadınlarda Memede Dolgunluk ve Ağrı Nedir?

Tıpta mastalji olarak bilinen meme ağrısı; farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Adet döngüsünün bir parçası olarak kendisini gösterebilir. Şiddeti ve görülme sıklığına bağlı olarak farklı hastalıkların da bir belirtisi olabilir.

Meme kanseri bu ihtimallerin arasında yer almaktadır. Çoğu memedeki kistlerin iyi huylu olduğunu ve kanser olmadığını anlamak önemlidir. Kanser olmayan meme tümörleri anormal büyümelerdir. Memenin dışına yayılmazlar. Hayatı tehdit etmezler ancak bazı iyi huylu meme kitleleri bir kadının meme kanserine yakalanma riskini artırabilir.

Meme Ağrısı Neden Olur?

Meme ağrısı; birden çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi etkisi de söz konusu faktörlerin ciddiyetine göre değişir.

1- Hormonal Sebepler

Adet gören veya hormon tedavisi alan kadınlarda sıklıkla meme ağrısı olur. Bu göğüslerindeki doku hormonlara tepki verdiğinde olur.

En sık görülen hormonal meme ağrısı, adet öncesi östrojen seviyesindeki artıştan kaynaklanır. Pek çok kadın, regl olana kadar ve bazen de tam o esnada hassasiyet veya ağrı yaşar.

2- Meme Kanseri

Çağımızın en can alıcı hastalıklarının biri olan meme kanseri de kendisini meme ağrısı ve memede dolgunluk hissi gibi belirtilerle gösterebilir.

3- Diğer Sebepler

  • Süt kanalları ve bilhassa süt bezlerinde ortaya çıkan enfeksiyon ve tıkanıklık gibi durumlar
  • Emzirmeye ve uygun olmayan giysi kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan meme yaraları
  • Memelerin ebatlarının büyük olması
  • Kısırlık tedavisi sırasında kullanılan bazı ilaçlar
  • Hastanın geçmiş yıllarda meme ameliyatı geçirmesi

Meme Ağrısı ve Şişkinlik İçin Yapılması Gerekenler

Memede dolgunluk hissi ve ağrı şikayeti olanların her şeyden önce en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmaları gereklidir. Doktor; hastanın öyküsünü dinler. Ağrının şiddeti ve ne kadar süredir devam ettiği hakkında detaylı bilgi alır. İhtiyaç duyduğu takdirde fiziksel muayeneye başvurur. Ultrason ve mamografi incelemesi gerçekleştirilir. Bu yöntemler sayesinde hastanın meme dokusunda herhangi bir kitlenin olup olmadığına dair en net bilgi edinilir. Kitleye rastlandığı takdirde söz konusu kitle şüphe uyandırırsa bir parça alınarak patoloji laboratuvarına gönderilmesi gerekebilir. İyi veya kötü huylu olduğuna dair inceleme yapılır.

Adet döngüsüne bağlı olarak ortaya çıkan meme ağrısı için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Diğer vakalarda ağrının oluşumuna sebep olan faktör dikkate alınarak en geçerli tedavi yöntemi belirlenir.

Çetin Altunal Ödül

Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Direkt iletişime geçmek için;
Tel : +90 (212) 706 87 97
Mail : [email protected]

 

Yorum Yap

Hasta Görüşleri

Doç. Dr. Çetin ALTUNAL

20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.