Mide Botoksu

Mide Botoksu ve Bimodal Zayıflama

23 Ara 2019 Blog

Mide Btx Nedir?

Mide btx; anestezi ekibinin desteğiyle 15 dakikada siz uyurken endoskopik olarak uygulanan ve sizin aynı gün normal hayatınıza döndüğünüz bir yöntemdir. Hastane yatışı, dikiş ve pansuman gerektirmez. Diyetisyenimizin takibinde sağlıklı ve kolay bir şekilde kilo vermeniz amaçlanmaktadır.

Ameliyatsız zayıflama programında amacımız sizleri bir türlü veremediğiniz kilolardan kurtarırken, ameliyatın oluşturacağı risklerden korumak ve hastane yatış süreçlerini önlemektir.

Ameliyatsız zayıflama programında bir ekip çalışması ve sizin istekliliğiniz, başarı için olmazsa olmaz koşullardır. Bilmekteyiz ki günümüzde; cerrahi yöntemlerde dahil olmak üzere hiçbir yöntem, kilo verme konusunda sizin uyumunuz olmadığı taktirde sonuç vermeyecektir. Eğer bu sefer hazırım ve profesyonel destek alırsam bu süreci atlatabilirim düşüncesine sahipseniz, sizleri mutlaka ön görüşmeye bekliyoruz.

MİDE BTX NEDİR?

Midenin iştah ve açlık bölgelerine endoskopik yöntem ile Botulinum toksin uygulanması; mide kaslarının kasılmasını sınırlandırarak mide boşalma süresini geciktirir ve hastada iştah kaybı elde edilir.

MİDE BTX İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?

Mide botoksu ameliyat hazırlığına gerek olamadan yaklaşık 15 dakika içinde endoskopik olarak uygulanabilen ve açlık hissinizi azaltırken, tokluk süresini uzatan bir işlemdir. İşlem sırasında botulinum toksininin  olduğu ilaç, mide endoskopisi ile Yrd. Doç. Dr. Çetin ALTUNAL tarafından midenizin iştah ve açlık bölgelerine enjekte edilir. Sizi uyutan bir anestezi ekibi başınızda olacağından işlem hakkında hiçbir şey hatırlamazsınız ve aynı gün hayatınıza devam edebilirsiniz. Uygulanan işlem yaklaşık 3-6 aylık süreçte orta düzeyde kilo kaybı için size yardımcı olacaktır. Ameliyatsız zayıflama programı aşamalarında sizlere destek ve ilaç önerilerinde bulunmamız söz konusu olabilmektedir.

MİDE BTX NASIL ETKİ EDER ?

Mide botoksu; mide kaslarının kasılmasını sınırlandırarak mide boşalma süresini geciktirecek, mide dolgunluğu artacak ve uzun süren bir tokluk hissi oluşacaktır. Bunun yanında iştah hormonunun mideden salgılandığı bölgeye de uygulama yapılacağından iştah da azalacaktır.

MİDE BTX KİMLERE UYGULANIR?

  • Vücut Kitle Endeksi 25-35 arası olanlar
  • Obezite ameliyatı olmak İstemeyenler
  • Başka nedenlerle obezite ameliyatı olamayanlar
  • Diyetten fayda görmeyenler ya da diyete uyum sağlayamayanlar

MİDE BTX BEKLENTİ NE OLMALIDIR?

Mide botoksunun etki süresi 3-6 aydır. Bu süre içinde hedeflenen; kişinin iştahının azalması ve kilo kaybıdır. Diyetisyen desteğiyle kaybedilen kilo daha fazla olacaktır. Mide botoksu yapılan hastalarda ortalama 10-20 kg arası kilo kaybı hedeflenmektedir.  Bu kilo kayıplarına ulaşılması için diyet ve egzersizle desteklenmesi gerekmektedir. Hasta uyumu son derece önemlidir.

İLK DEĞERLENDİRME

Türk Cerrahi Derneği üyesi  ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olan Genel Cerrahi Uzmanı ve Endoskopist Yrd. Doç. Dr. Çetin ALTUNAL yapılacak bir ön değerlendirme ile gereklilik durumunuzu gözden geçirecek, sağlık durumunuza göre zayıflama iğnesi, iştah azaltıcı ilaç tedavileri ve alternatif yöntemler hakkında sizi bilgilendirecek ve size uygun olan yardımcı yöntemi belirleyecektir. Bu belirleme aşamalarında bazı kan tetkikleriniz gerekecektir.

Diyetisyen Gamze Çakaloğlu’ da sizin gerekli ölçümlerinizi sonrası, diyet düzeninizi gözden geçirecek ve gerekli takip ve diyet programı çalışmanızı sizinle birlikte yapacaktır.

Bu ön görüşme sonrası belirlenecek tedavi planlamanız eşliğinde, sizlerin uyumu da sağlanırsa başarılı sonuçlarla kilo vermeniz ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmanız mümkündür.

MİDE BTX BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI

Diyetisyenimiz Gamze Çakaloğlu ilk beslenme danışmanlığı oturumu için sizinle birebir görüşecektir. Bu danışma sürecinde, mevcut beslenme alışkanlıklarınız gözden geçirilecek ve sağlıklı bir diyeti yaşamınıza entegre etmek için araç ve ipuçları belirlenecektir.

Mide botoksu işlemi sonrası diyetisyen eşliğinde tam bir uyumla beslenmesine dikkat eden kişi, işlem öncesi kilosu göz önünde bulundurularak ortalama 10-20 kilo kadar verebilir. Bazı hastalar diyete kısmen uyum sağlayabiliyor. Bu durumda da kilo vermek mümkün oluyor ancak, hedeflenenin altında bir kilo kaybı oluyor. Bazı hastalar ise işlem sonrası diyet yapmıyor. Unutulmamalı ki hiçbir yöntem, kilo verme konusunda sizin uyumunuz olmadığı taktirde sonuç vermeyecektir. Tedavinin olmazsa olmaz parçalarından biri de fiziksel aktivitedir. Ameliyatsız zayıflama programı kişiye özeldir ve tedavi önerileri kişisel farklılıklar içerebilir.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ (BMI) HESAPLAMA

Vücut kitle indeksi = Vücut Ağırlığı (kg)/ Boy (m)  x Boy (m) şeklinde hesaplanabilir. Bu sayfada yer alan vücut kitle indeksi hesaplayıcısı ile hesaplama yapabilirsiniz.

Takım çalışmasının bir parçası olmak ve zayıflama süreci hakkında ücretsiz ön değerlendirme ve bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+