Dil Seçiniz
Mide Botoksu

Mide Botoksu Nedir? Etkileri Nelerdir?

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Mide botoksu; anestezi ekibinin desteğiyle 15 dakikada siz uyurken endoskopik olarak uygulanan ve sizin aynı gün normal hayatınıza döndüğünüz bir yöntemdir. Hastane yatışı, dikiş ve pansuman gerektirmez. Beslenme koçu takibinde sağlıklı ve kolay bir şekilde kilo vermeniz amaçlanmaktadır.

Ameliyatsız zayıflama programında amacımız sizleri bir türlü veremediğiniz kilolardan kurtarırken, ameliyatın oluşturacağı risklerden korumak ve hastane yatış süreçlerini önlemektir.

Ameliyatsız zayıflama programında bir ekip çalışması ve sizin istekliliğiniz, başarı için olmazsa olmaz koşullardır. Bilmekteyiz ki günümüzde; cerrahi yöntemlerde dahil olmak üzere hiçbir yöntem, kilo verme konusunda sizin uyumunuz olmadığı taktirde sonuç vermeyecektir. Eğer bu sefer hazırım ve profesyonel destek alırsam bu süreci atlatabilirim düşüncesine sahipseniz, sizleri mutlaka ön görüşmeye bekliyoruz.

 

Midenin iştah ve açlık bölgelerine endoskopik yöntem ile Botulinum Toksini uygulanması; mide kaslarının kasılmasını sınırlandırarak mide boşalma süresini geciktirir ve hastada iştah kaybı elde edilir.

MİDE BOTOKSU İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?

Mide botoksu ameliyat hazırlığına gerek olamadan yaklaşık 15 dakika içinde endoskopik olarak uygulanabilen ve açlık hissinizi azaltırken, tokluk süresini uzatan bir işlemdir. İşlem sırasında botulinum toksininin  olduğu ilaç, mide endoskopisi ile Op. Dr. Çetin ALTUNAL tarafından midenizin iştah ve açlık bölgelerine enjekte edilir. Sizi uyutan bir anestezi ekibi başınızda olacağından işlem hakkında hiçbir şey hatırlamazsınız ve aynı gün hayatınıza devam edebilirsiniz. Uygulanan işlem yaklaşık 4-6 aylık süreçte orta düzeyde kilo kaybı için size yardımcı olacaktır. Ameliyatsız zayıflama programı aşamalarında sizlere destek ve ilaç önerilerinde bulunmamız söz konusu olabilmektedir.

MİDE BOTOKSU NASIL ETKİ EDER ?

Mide botoksu; mide kaslarının kasılmasını sınırlandırarak mide boşalma süresini geciktirecek, mide dolgunluğu artacak ve uzun süren bir tokluk hissi oluşacaktır. Bunun yanında iştah hormonunun mideden salgılandığı bölgeye de uygulama yapılacağından iştah da azalacaktır.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGUNDUR?

  • Vücut Kitle Endeksi 25-60 arası olanlar
  • Obezite ameliyatı olmak istemeyenler
  • Başka nedenlerle obezite ameliyatı olamayanlar
  • Açlık ve tatlı krizlerini yönetemeyenler

MİDE BOTOKSUNDA BEKLENTİ NE OLMALIDIR?

Mide botoksunun etki süresi 4-6 aydır. Bu süre içinde hedeflenen; kişinin iştahının azalması ve kilo kaybıdır. Beslenme koçu desteğiyle kaybedilen kilo daha fazla olacaktır. Mide botoksu yapılan hastalarda ortalama 10-40 kg arası kilo kaybı hedeflenmektedir.  Bu kilo kayıplarına ulaşılması için diyet ve egzersizle desteklenmesi gerekmektedir. Hasta uyumu son derece önemlidir.

İLK DEĞERLENDİRME

Bir çok ünlü ismin de doktoru olan Genel Cerrahi Uzmanı ve Endoskopist Op. Dr. Çetin ALTUNAL yapılacak bir ön değerlendirme ile gereklilik durumunuzu gözden geçirecek, sağlık durumunuza göre size uygun olan yöntemi belirleyecektir.

Bu ön görüşme sonrası belirlenecek tedavi planlamanız eşliğinde, sizlerin uyumu da sağlanırsa başarılı sonuçlarla kilo vermeniz ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmanız mümkündür.

MİDE BOTOKSU BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI.

Mide botoksu işlemi sonrası beslenme koçu eşliğinde tam bir uyumla beslenmesine dikkat eden kişi, işlem öncesi kilosu göz önünde bulundurularak ortalama 10-40 kilo arasında verebilir. Bazı hastalar diyete kısmen uyum sağlayabiliyor. Bu durumda da kilo vermek mümkün oluyor ancak, hedeflenenin altında bir kilo kaybı oluyor. Bazı hastalar ise işlem sonrası diyet yapmıyor. Unutulmamalı ki hiçbir yöntem, kilo verme konusunda sizin uyumunuz olmadığı taktirde sonuç vermeyecektir. Tedavinin olmazsa olmaz parçalarından biri de fiziksel aktivitedir. Ameliyatsız zayıflama programı kişiye özeldir ve tedavi önerileri kişisel farklılıklar içerebilir.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ (BMI) HESAPLAMA

Vücut kitle indeksi = Vücut Ağırlığı (kg)/ Boy (m)  x Boy (m) şeklinde hesaplanabilir. Bu sayfada yer alan vücut kitle indeksi hesaplayıcısı ile hesaplama yapabilirsiniz.

Takım çalışmasının bir parçası olmak ve zayıflama süreci hakkında ücretsiz ön değerlendirme ve bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Op. Dr. Çetin ALTUNAL

20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.