Dil Seçiniz
Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Obezite; her yaştan insanın karşı karşıya geldiği en önemli sorunlardan birisidir. Bunun yanı sıra, birçok insanın obezite dışında fazla kilo sorunuyla da mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Sağlıklı bir insan için hayati önem taşıyan etmenlerden birisi de vücut kitle indeksi

Vücut Kitle İndeksi Nedir? 

Vücut kitle indeksi; insan vücudunda bulunan toplam yağın göstergesidir. Sağlık risklerinin tespit edilmesi noktasında hayati bir öneme sahiptir. Tıbbın ilerlemesiyle beraber her geçen gün daha çok popüler olan vücut kitle indeksi; uzman doktorların aşırı kilolu ve obez hastaları taramak adına kullandığı bir seçenektir. Obezite ve aşırı kilo ile ilgili sağlık risklerini değerlendirme konusunda işe yarar. 

Yüksek vücut kitle indeksine sahip olan kişiler; tip 2 diyabet başta olmak üzere inme, yüksek tansiyon, eklem ve safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları, uyku apnesi ve horlama, kanser, prematüre ölüm gibi hastalıklarla karşı karşıya kalırlar. Vücut kitle indeksi önemli olsa da bir insanın sağlık riskini değerlendirirken farklı kriterler de dikkate alınır. Kan basıncı, kan şekeri seviyesi, sigara ve alkol kullanımı, menopoz durumu, kolesterol seviyesi, yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite eksikliği gibi etmenler kişinin sağlık durumu hakkında bilgi verir. 

Vücut kitle indeksi nedir sorusunun cevabı bilhassa belirli bir yaşın üzerindeki kişiler tarafından merak ediliyor. Bir kişinin kilosunun boyuna göre ölçülmesi ve değerlendirilmesi olarak tanımlanabilecek olan vücut kitle indeksi; toplam vücut yağı hakkında fikir vermesinden dolayı önem taşır. Bir insanın vücut kitle indeksi arttıkça toplam vücut yağının da arttığını söylemek genellikle mümkündür. 

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? 

Vücut kitle indeksi hesaplama işlemi sayesinde kişinin ideal kilosu hakkında fikir edinilir. Bir başka deyişle, kişinin sağlıklı kiloda olup olmadığı net bir şekilde anlaşılır. Ancak, hesaplama işlemi sırasında elde edilen değer yüksek olduğu takdirde kişinin vücudundaki yağ oranının bir hayli fazla olduğu ortaya çıkar. Bu noktada, vücut kitle indeksi; kişinin kilosunun kalp krizi, kanser ve diyabet gibi hastalıklar için herhangi bir risk teşkil edip etmediğinin belirlenmesi noktasında da önem taşır. 

  • Vücut kitle indeksi= Kişinin kilogram cinsinden ağırlığı / kişinin metre cinsinden boyunun karesi

formülü ile hesaplanır. Bu sayede, kişinin hangi ağırlık kategorisinde olduğu belirlenir. Vücut kitle indeksi; bilhassa vücut geliştiren kişilerde farklı şekilde yorumlanabilir. Çünkü, bu kişiler, zannedilenden daha yüksek bir değer ile karşı karşıya gelirler. 

Ancak, vücut kitle indeksinin yanı sıra kişinin bel ve kalça oranı da dikkate alınmalıdır. 

Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalı? 

Vücut kitle indeksi hesaplama kadın ve vücut kitle indeksi hesaplama erkek işlemlerinden elde edilen sonuçlar dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. İdeal kiloyu ortaya çıkarmak adına en geçerli kriterlerden birisi olan vücut kitle indeksi; yaş, cinsiyet ve boy gibi kriterlere göre farklılık gösterir. Birçok kişinin aklında vücut kitle indeksi kaç olmalı sorusu bulunuyor. 

Vücut Kitle İndeksi Aralıkları

Vücut Kitle İndeksi Aralıkları 

  • 0-18.5: Zayıf kabul edilen vücut kitle indeksi aralığı olarak bilinir. Kişinin diyetisyen eşliğinde sağlıklı bir şekilde kilo alması şarttır. 
  • 18.5-24.9: Kişinin ideal kilosunda olduğu gösteren vücut kitle indeksi aralığıdır. 
  • 25-29.9: Kişinin fazla kilolu olduğunu ifade eder. Diyetisyen eşliğinde sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi tavsiye edilir. 
  • 30-34.9: Kişinin birinci derece obez kategorisinde yer aldığını gösterir. 
  • 35-39.9: İkinci derece obez kategorisinde yer alan bu kişi; kalp ve damar hastalıklarına karşı savunmasızdır. 
  • 40-44.9: Üçüncü derece obezdir. Üçüncü derece obez kategorisinde yer alan bu kişi; hızlı bir şekilde kilo vermediği takdirde kendisini birçok hastalığın pençesinde bulur.
  • 45+BMI: Süper obez olarak kabul edilir. 

Çocuklar için vücut kitle indeksinin değerlendirilmesinde çocuk hekimi veya uzman diyetisyen görev almalıdır.

Yorum Yap

Hasta Görüşleri

Op. Dr. Çetin ALTUNAL

20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.