Dil Seçiniz
sünnet

Sünnet

Sünnet Nedir?

Sünnet, glans adı gerilen penis başının etrafındaki deri fazlalığının alınmasıdır.

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

 • İdrar yolu enfeksiyonları sünnet olan çocuklarda çok daha az görülür
 • Penis kanseri sünnet olmayanlarda daha sık görülür
 • Sünnet cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır

Sünnet Nasıl Yapılmalı?

Sünnet ile ilgili ailelerin kafasını karıştıran birçok kavram vardır. Lazerle sünnet, dikişli sünnet, dikişsiz sünnet, kanlı sünnet, kansız sünnet  gibi cümleleri duyarsınız. Bu tür reklam amaçlı kullanılan sözleri bir tarafa bırakacak olursanız doğru ve sağlıklı olanın cerrahi sünnet olarak bilinen yöntem olduğu aşikardır.

Online Randevu/Bilgi Al

  Sünneti Kim Yapmalı?

  Sünnet mümkünse bu konuda ehil olan bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Bu alanda eğitim alan doktorlar Genel Cerrahi Uzmanları, Üroloji Uzmanları ve Çocuk Cerrahisi uzmanlarıdır.

  Sünnet öncesi Ne Gibi Aşamalardan Geçiyoruz?

  Uzman hekim sünneti planlanan çocuğu muayene eder ve gerekli kan tetkiklerini ister. Sonuçlarında bir problem saptanmazsa sünnet randevusu verilir.

  Sünnete Gelirken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Sünnete gelirken çocuğun aç olması gerekmektedir. Anne sütü emen çocukların 4 saattir aç olması, gıda ile beslenen çocukların 8 saatlik açlığı gerekmektedir.

  Sünnet Sonrası Neler Yapılmalı?

  Hekim önerilerine uyulmalıdır. Dikişler kendiliğinden erir ve dikiş alınması gerekmez.

  Sağlıklı günler dilerim.

  Op. Dr. Çetin ALTUNAL
  Genel Cerrahi Uzmanı

  Yorum Yap

  Hasta Görüşleri

  Op. Dr. Çetin ALTUNAL

  20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.