Dil Seçiniz

Tiroid Bezi İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Tiroid bezi boyunun ön kısmında, kelebek şeklinde iki parçalı bir endokrin bezidir. Soluk borusunun önünde bulunmakta olup beyinden gelen uyarıya bağlı bir şekilde tiroid hormonu salgılamaktadır. Tiroid hastalığı ise bezin yeterli oranda hormon yapamaması, aşırı hormon üretmesi, tiroid bezinde nodüller oluşması ya da tiroid bezinin iltihaplanması anlamına gelir.

Tiroid bezi hastalıkları temel olarak ikiye ayrılmakta olup ilki tiroidin hormon hastalıklarıdır. Hormon üretiminde bozukluktan kaynaklanmakta olup hormon fazlalığı ya da azlığından oluşur. İkincisi ise tiroidin yapısal hastalıklarıdır. Burada ise yapısal bozulma görülmektedir. Üretim ise normal ya da anormal olabilir.

Tiroid Bezi İltihabı Nedir?

Tiroid bezi hastalıkları bezde görülen hastalıklara verilen bir isimdir ve farklı türlere sahiptir. Her yaş grubunda ve cinsiyette bulunsa da kadınlarda, erkeklere göre 5 ile 8 kat daha fazla görülmektedir. Ayrıca,

 1. 60 yaş üzeri kadınlarda,
 2. Daha önce tiroid hastalığı ya da kanseri olanlarda,
 3. Turner sendromu, primer böbrek yetmezliği, tip 1 diyabet gibi medikal durumlarda,
 4. Ailesinde tiroid hastalığı öyküsü olanlarda,
 5. Yüksek iyot içeren ilaç kullananlarda,

Etkisini daha fazlasını göstermektedir.

Tiroid Bezi İltihaplanması Neden Olur?

Tiroid iltihabı iyot fazlalığı, tiroidit, tiroid nodülleri ve graves hastalıklarında büyük bir risk faktörüne sahiptir. Bölgede iltihaplanma olmuşsa belirtileri de şu şekildedir;

 1. Unutkanlık
 2. Bulantı
 3. İshal ve kabızlık
 4. Aşırı sinirlilik hali
 5. Ani öfke patlamaları
 6. Gözlerin ileri doğru çıkması
 7. Düşük
 8. Ani kilo kaybı
 9. Ani kilo artışı
 10. Çarpıntı
 11. Sıcak basması ya da soğukta çabuk üşüme
 12. Saçlarda incelme ya da kalınlaşma

Bunların yanı sıra depresyon, çabuk yorulma, adale krampları ve adet düzensizliği gibi durumlar da görülmektedir. Ancak bu belirtiler görülüyorsa ilk olarak muayene yaparak tanı konulmakta, ardından da buna yönelik olarak tedavi uygulanmaktadır.

Tiroid Bezi İltihabı Nasıl Geçer?

Tiroid bezi hastalıkları için genellikle ilaç ve beslenme tedavisi önerilir. Bazı tiroid hastalıkları için cerrahi işlem yapılabilmektedir. Buna yönelik olarak şu işlemler uygulanmaktadır;

 1. Hipertiroidi hastalığı ilaç ya da radyoaktif iyotla kontrol edilemeyen ya da edilemeyeceği düşünülen hastalar
 2. Tiroid kanseri olduğu iğne biyopsisi ile bilinen ya da biyopsiyle tiroid kanseri şüphesi olan hastalar
 3. İyi huylu olduğu düşünülen lakin çapı giderek büyüyen ya da boyunda baskı belirtileri yapan hastalar

Tedavi planı da hastalara göre düzenlenmektedir.

Tiroid İltihaplanması Nerelerde Ağrı Yapar?

Tiroid bezi hastalıkları boynun ön bölgesinde birdenbire gelişen ağrı şeklinde görülebilmektedir. Bunu çiğneme ve yutkunma zorlukları da takip etmektedir. Aynı zamanda bölgeye sadece dokunmak bile ağrı verebilmektedir.

Ağrılar aynı zamanda sadece boyun ile sınırlı kalmamakta, zaman içerisinde kulak ve çeneye doğru yayılmaktadır.  Ayrıca,

 1. Tırnaklarda kırılma,
 2. Tırnaklarda lekelenme,
 3. Ses kısıklığı,
 4. Yutkunma güçlüğü,
 5. Boğazda sıkıntı ve takılma hissi,
 6. Boğazda şişlik,
 7. Nefes darlığı,
 8. Boyun, sırt, bel, kol, bacak ve omuz ağrısı da Tiroid bezi problemlerinde görülmektedir.

Çetin Altunal Ödül

Genel Cerrahi Uzmanı Ödülü Sahibi  Doç. Dr. Çetin ALTUNAL‘dan Mide Botoksu, Hemoroid ve Kıl Dönmesi başta olmak üzere tiroid hastalıkları, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları, fıtık tedavileri ve bimodal mide botoksu tedavileri için randevu ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Direkt iletişime geçmek için;
Tel : +90 (212) 706 87 97
Mail : [email protected]

Yorum Yap

Hasta Görüşleri

Doç. Dr. Çetin ALTUNAL

20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.