Dil Seçiniz

Lavman Nedir Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Lavman işlemi bir nevi bağırsakların temizlenmesi demektir. Yapılan işlemler ile bağırsak içinde yer alan tüm pislikler tamamen temizlenir ve daha sonra yapılacak işlemler için hazır bir duruma gelinebilir. Bu işlemler de makat bölgesinden püskürtülen sıvı yardımı ile temizliği yapılır. Genellikle dışkılama sorunu çeken kişilerin rahatlamaları veya kolonoskopi, sigmoidoskopi ve buna benzer diğer cerrahi operasyonlara hazırlık amacı ile kullanılır.

Lavman Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Lavman nedir ve kullanılması doğru bir karar mı gibi soruları olan kişiler uzman hekimlerden merak ettikleri tüm soruların yanıtlarını alabilirler. Bağırsakların son kısmının temiz hale gelmesi için kullanılan bu teknik kimi zaman kişilerin rahatlamaları kimi zaman ise farklı cerrahi operasyonlara hazır hale gelebilmeleri için kullanılmaktadır. Örneğin bir kişiye kolonoskopi yapılacaksa o kişinin makatından bağırsaklarına kadar bir kamera gönderilmesi gerekir. Bunun için ise doğal olarak bağırsakların tam olarak temiz olması gerekir. İşte bu gibi durumlar da işlemden önce o kişiye lavman yapmak istenen sonuçları almak için gerekebilir.

Lavman Çeşitleri Nelerdir?

Lavman yapılacağı zaman bunun için farklı teknikler kullanılabilir. Farklı lavman türleri olduğu için kişinin durumuna göre farklı seçimler yapılabilir. Şu an kullanılmakta olan lavman türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Tedavi edici lavman
  2. Boşaltıcı lavman

Bunların en çok kullanılanları boşaltıcı lavmanlardır. Özel olarak hazırlanan bir solüsyon insanların bağırsaklarına verilir ve daha sonra tüm pisliğin sıvı olarak makat yolu ile atılması sağlanır. Bu solüsyonun içinde sodyum, fosfat, yağ, mineral ve bisakodil yer alır. Makat bölgesindeki bazı hastalıkların tedavisi için de o bölgeye tedavi edici lavmanlar kullanılabilir.

Lavman İşlemi Nasıl Yapılır?

Lavman nasıl yapılır veya hangi durumlar yapmak gerekir gibi soruların yanıtlarını bulmadan asla bu işlemleri yapmamak gerekir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan lavman işlemleri çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Lavman Ne Zaman Kullanılır?

Lavman kullanılacağı zaman bunun nasıl ve hangi teknik ile yapılacağına erkenden karar verilmelidir. Bunun için uzmanlar gerekli analizleri yaparlar ve insanları yönlendirirler. Lavman her zaman yapılacak bir uygulama değildir. Bu sebeple sadece gerektiği zaman yapılmalıdır. Kişiler de dışkılama sorunu olduğu zaman veya kolonoskopi benzeri cerrahi işlemler yapılacağı zaman lavman kullanılabilir. Ancak lavman seti alarak her zaman bu uygulamaları yapmak kesinlikle bir adet haline getirilmemelidir. Çünkü bu durum bağırsak sağlığı için ciddi bir risk olabilir.

 

Yorum Yap

Hasta Görüşleri

Op. Dr. Çetin ALTUNAL

20.05.1980 tarihinde Ankara’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’ nda matematik ve kimya dallarında okulunu temsil etti. Daha sonra Uludağ ve Kırıkkale üniversitelerinde eğitimini tamamlayarak genel cerrahi uzmanı oldu. Eğitim sürecinde üst ve alt GİS endoskopisi (özefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi), laparoskopi (kapalı ameliyat teknikleri), yoğun bakım, yanık ve deney hayvanları gibi konularda ayrıca eğitim aldı. Türk Cerrahi Derneği, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmakta olup, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Muş Devlet Hastanesi (zorunlu hizmet), Özel Duygu Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalıştığı bazı kurumlardır.